30 Eylül 2009 Çarşamba

Black Sabbath - Heaven and Hell


Heaven and Hell, bugün Black Sabbath'ın en iyi albümlerinden biri olarak kabul ediliyor. 1980 tarihli albümde klasik Sabbath kadrosundan tek eksik, 1979 yılında alkol sorunları nedeniyle gruptan kovulan Ozzy Osbourne. Fazlası ise, Ozzy ile beraber dünyanın önemli metal vokalistlerinden biri sayılan Ronnie James Dio ki bu albümü Ozzy dönemine göre daha sert ve metal yapan etkenlerden biri. Albüm; enerjik vokalleriyle Dio, karanlık riff'leriyle Tony Iommi, sağlam stiliyle Bill Ward ve yaratıcı bas cümleleriyle Geezer Butler'ın yarattığı eşsiz müziğin örneklerini içeriyor.

Albümdeki favorilerim, zımba gibi giriş parçası Neon Knights; Bruce Dickinson'ın BBC'deki radyo programında Iron Maiden'ın "Children of the Damned" parçalarını yazarken esinlediğini söylediği "Children of the Sea" ve albümle aynı ismi taşıyan "Heaven and Hell".

1 yorum:

 1. Çok az şarkıyı ilk defa dinleyince "işte bu" derim. Children of the Sea'yi ilk duyduğum an da aynen böyle dedim içimden.

  "Oh they say that its over, and it just had to be..."

  Bu sözlerdeki harika vokal melodisine, gitar-davul-bas uyumu da eklenince tekrar tekrar dinlemeye başlamıştım bir ara şarkıyı. Aynı on küsür yıl öcne Fade to Black için yaptığım gibi...

  Şükürler olsun ki H&H'yi canlı izleme şansına sahip oldum! Buyrun o konserden Children of the Sea :

  http://www.youtube.com/watch?v=tulPmEVcn_U&feature=channel_page

  YanıtlaSil