9 Ekim 2009 Cuma

Basçılar Günü #2: Paul SimononGeçen gün Joe Strummer ve Clash sevgimden bahsettik ya...Bugün de aklıma Clash'in sağlam ve stil basçısı Paul Simonon düştü. Adam Clayton yazımda Simonon'ın benim bas çalışımda nasıl bir örnek olduğunu sizlere yazmıştım. Nedenlerini anlatayım:
  1. Simonon demin de dediğim gibi, kelimenin tam anlamıyla "stil" bir basçıdır. Tıpkı Clayton gibi virtüözlere yakışır bir çalış tipi yoktur. Slap atmaz, hızlı iniş çıkışlar yapmaz. Büyük ölçüde standart olan ve çoğumuzun uyguladığı bas sağ el tekniğini bile yapmıyordur. Onun yerine pena ya da sağ elinin baş parmağını kullanır. Öte yandan zaten Simonon'da konuşulan teknikten öte yaratıcılık.
  2. Simonon reggae'den etkilenmiştir. Özellikle Guns of Brixton gibi Clash parçalarının çoğunda reggae ve oynak bir bas vardır. Bas cümleleri basit ama çok melodiktir.
  3. Simonon Fender Precision kullanır. Precision benim favori basımdır.

Simonon, Clash sonrası Havana 3 A.M. adında bir grup kurdu ancak sonrasında ilk aşkı resme döndü ve 2006'da Damon Albarn, Tony Allen ve Simon Tong ile The Good, The Bad and The Queen albümünü yapana dek müzikten uzak kaldı. Ancak Good, Bad, Queen'de de gördüğümüz, bu adamın sağlam basçılığını ne kadar özlediğimizdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder