22 Ekim 2009 Perşembe

Gilmour Strat Yapalım


David Gilmour sevmeyen var mıdır? Muhtemelen yoktur. Peki David Gilmour'ın gitar tonunu sevmeyen gitarist var mı? Bence yoktur. 2006'da çıkardığı On An Island albümüyle beraber çok uzun süreden beri içinde bulunduğu suskunluğu bozan Gilmour için malumunuz Fender firması, bir imzalı seri hazırladı ve piyasaya sürdü. Gilmour'ın 30 küsür yıldır kullandığı meşhur siyah Fender Strat'ı baz alınarak hazırlanan bu gitarın güzel ülkemiz sınırlarındaki fiyatı tam tamıne 9760 TL. Fender Türkiye distribütörü Kıvılcım Müzik'in gözlerinden öpüyor ve hemen "Ucuza nasıl Gilmour Strat yaparız" konumuza geçiyoruz. Gilmour, çoğunlukla Strat kullanan; gitarını çalarken bir sürü efekt (Delay, distortion, fuzz, phaser, chorus, vs.) kullanan bir gitarist. Strat ve bu efektlerin sıkça kullanımı toplanınca elimizde toplanan nedir? Cevap vereyim: DİP GÜRÜLTÜSÜ!
Amacımız "Ucuz gitar" olduğu için hiç Amerikan Fender'miş, Meksika Fender'miş girişmeyeceğim. Bence gitar işin en kolay kısmı. Parası olan Fender alsın, olmayan Ender alsın desturuyla piyasadaki bence en ucuz ve güzel Stratocaster kopyalarını üreten SX marka gitarlara sizleri yönlendireceğim.
Gitar: SX FST 57 maple klavye, siyah renk (Mümkünse) - 305 TL Ek olarak: Siyah pickguard almakta fayda var. Piyasada 80 TL'ye orjinal Fender pickguard'lar bulunuyor. Ancak orjinal bir Fender ürünü, SX gitara uymayabilir. Burada devreye pickguard'a ek vida delikleri açacak luthier'niz girecektir.
Manyetik: Gilmour, genelde hep manyetik değiştirmiş, farklı manyetikler denemiş bir adam. Şu an için önerebileceğim alacağınız manyetik kesinlikle temiz bir Strat sesi vermeli. Ucuz ve kaliteli olması açısından Seymour Duncan SSL-1 manyetikleri önerebilirim. Tanesi 82 dolardan satılıyor (İyi bir manyetik için ucuz bir fiyat). Paranız varsa toptan alabilirsiniz, yoksa önce köprü bölümüne bir manyetik alın yeter. SX'lerin orta ve eşik manyetikleri bir süre daha işiniz görecektir.
Gilmour, gitarlarında genelde kısaltılmış tremolo kolu kullanmayı tercih ediyor ve bu kol gitardan hiç çıkarılamayacak şekilde sabitlenmiş durumda. Belki siz tercih etmezsiniz ama bunu da luthier'nize makul bir fiyata yaptırabilirsiniz.
Gerçi Gilmour'ın Strat'ında bir çok ek detay var (Hem köprü, hem eşik manyetiğini birleştiren bir mink switch mesela) ancak benim yapacağım Gilmour Strat şimdilik bunlara sahip olsa yeter.
Böyle bakınca elimizde luthier masrafı da 700-800 TL'ye bir Gilmour replika Strat olabiliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder