25 Ekim 2009 Pazar

Kull The Conqueror


Öncelikle sorulması gereken soru şudur? Robert E. Howard'ın "Conan The Barbarian" dan sonra (aslında önce :P) yarattığı ikinci en meşhur karakteri olan "Kull The Conqueror" ın rock müzikle ilgili bu blogda ne işi var??

O zaman şöyle izah edelim: 1997 yılının pek de rağbet görmemiş olan ama benim sevdiğim bu güzel blockbuster filminin müzikleri bence her genç gitarist adayının dikkatini mutlaka çekmiştir, çekmediyse de bence çekmelidir :)

Şöyle ki, yine çok meşhur bir film müzikleri bestekarı olan merhum Jerry Goldsmith amcamızın oğlu Joel Goldsmith tarafından bestelenen filmin müzikleri orkestral elemanların yanı sıra cayır cayır elektro gitar soundlarını da içermektedir. Ayrıca müziklerde kullanılan elektrik gitarlar, gerek tonları, gerek ise o dönem internetin ülkemizde yaygın olmamasından dolayı meydanın boş bulunması nedeniyle Kirk Hammett tarafından çalındığı gibi bir "hurafeye" bile sebebiyet vermiştir. İşin aslı tabi ki öyle değil ama yine bu ortaya güzel bir soundtrack albümü çıkmasına engel olmamış bence.

Özellikle albümün "Deep Freeze" adlı parçasında kendini iyice ön plana çıkaran elektro gitar soundu böyle bir film türü için ilk başta garip gelse de filmi de izleyince doğru bir seçim yapılmış olduğunu ortaya koyuyor.

Bir hayır severin youtube koyarak bizlerle paylaştığı "Deep Freeze" parçasının aşağı-yukarı dinlenebilir kalitedeki bir versiyonu için link:

Kull The Conqueror
Soundtrack
Track 6. Deep Freeze


Not: Tabii ki full albümü bir şekilde elde edebilirseniz filmin başında Kull abimizin elinde baltasıyla düşmanlarına doğru atılırken fonda çalan ve yine gaz bir elektrik gitar soundunu da içinde barındıran "Kull's initiation" parçasını da şiddetle tavsiye ederim ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder