13 Ekim 2009 Salı

L'Homme à la Tête de Chou


L'Homme à la tête de chou, yani Fransızca'da "Lahana kafalı adam", ünlü Fransız şarkıcı, şarkı yazarı, piyanist, şair, vs. Serge Gainsbourg'un kendisine taktığı bir isim. Bu aynı zamanda sanatçının 1976'da çıkardığı konsept albümün de adı. Albüme gelmeden önce biraz da yaratıcısından bahsetmek lazım.

Serge Gainsbourg, ülkemizde belli çevreler dışında çok bilinmez, bir Fransız müzisyeni olarak çok büyük bir ölçüde rock müziğe girmiş olduğu da söylenmez. Peki Rock Okulu adlı bir blogda neden bu adamı yazıyorum? 1928-1991 yılları arasında yaşamış olan bu beyefendi, belki de bugün rock adı altında müzik yapan grup ve müzisyenlerin çoğundan daha rock'tı da ondan.

Gainsbourg özellikle şarkı sözleri; reggae, blues, jazz ve Fransız şansonu gibi türlere aynı derecede yakın ve ilgili olması ve görüp görülebilecek en büyük provakatörlerden olması bence Gainsbourg'un rock'çı olması tezini doğrular. 1980'li yılların ortasında yüksek vergilere protesto amacıyla TV'de milyonların önünde 500 Frank'lık bir banknotu yakar, Amerikan kültürünün bombalaması Whitney Houston'ın yanındayken, yine TV'de ve yine milyonların önünde onun için "I want to fuck her" der, 1969 tarihli "Je t'aime...moi non plus" şarkısı ile seksüel bir devrim yapmıştır, vs, vs...

Bir müziğin rock sayılabilmesi için tabii ki cayır cayır elektro gitarlar olması gerekir, davullar, baslar, vokaller...Ama belki de Gainsbourg, bunlar olmadan, sadece "duruş" ile bile rock'ın en çok nereden feyz aldığını bize göstermiştir.

Gainsbourg'un özellikle "Hey Man Amen", Brigitte Bardot için yazdığı "Initials B.B." ve "Je suis venu te dire que je m'en vais" parçalarını dinlemekte fayda var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder