18 Ekim 2009 Pazar

Matt Bellamy Gitarı Yapalım


Muse gitaristi Matt Bellamy, yıllardan beri uçuk kaçık ve olabildiğince efektik ve çok yönlü gitarlar kullanır. Bu meşhur gitarlarını İngiliz luthier Hugh Manson yapıyor ve gitarların değeri genelde 3000-5000 pound arasında değişiyor. Manson Guitars sitesinden Muse için üretilen diğer gitarları da görebilirsiniz.
Asıl konumuz şu: Kendi Matt Bellamy gitarımızı yapabilir miyiz? Cevap, istersek evet. 5000 pound ödemeden yapacağınız bu gitar için aslında ne gibi fikirleriniz var bunu belirleyelim: Floyd Rose tremolo sistemli Bellamy gitarı mı, Kaoss pad'li olan mı, yoksa tune-o-matic yani sabit köprülü olan mı? Ben kendim için Kaoss pad'li, yani yukarıda resmi olan replika gitarımı yapacağım.
Malzemeler:
Gitar: Bellamy'nin gitarları genelde bir nevi, modern, humbucker'lı Telecaster'lar gibi. Ben de öyle yapacağım. Seçeceğim gitar aslında ucuz: Senkop Müzik'te 272 Euro'ya satılan Yamaha Pacifica 120sj. İşimizi görecek, modifikasyon yapıp üzerinde oynayabileceğimiz, averaj bir gitar.
Manyetikler: Tabii ki manyetikleri değiştireceğim. Köprü manyetiğine Gibson veya DiMarzio PAF veya Seymour Duncan Alnico düşünebiliriz. Köprü manyetiğine ise Fernandes Sustainer pickup koyacağız. Tıpkı Bellamy'nin gitarında olduğu gibi Fernandes Sustainer'ın bir açma kapama switch'i olacak. Bu arada "kill switch" dediğimiz atraksiyonu da unutmamamız lazım. Standart Yamaha gitarımızın 2 humbucker'lı bir gitar olarak 3 yollu standart switch'inin orta konumunu devre dışı bırakarak kill switch'imizi de devreye sokuyoruz.
KAOSS Pad: İşin zor kısmı bu. Bellamy'nin gitarında olan plastik, saydam touch pad'den bahsediyorum. Bu pad ile gitarda her türlü acayip sesi çıkarabilirsiniz. Bu aygıt, Whammy gibi delay gibi efektleri direk gitarınızdan kontrol etmenizi sağlıyor. Muhtemelen çoğu luthier, bunu gitarınıza yerleştirmek istemeyecek ama onları zorlayın. Ebay'da KAOSS Pad diye arattırın gayet makul fiyatlara gitar için KAOSS pad kitleri göreceksiniz. Ben 109 pound'a buldum.
Bence bu kadar modifikasyon yeterli. Şimdi masrafımıza bakalım:
Yamaha Gitar: 272 Euro
Kaoss pad: 109 Pound ki 125 Euro'ya denk gelir.
Fernandes sustainer: Ebay'de 169 Euro'ya buldum o da 195 Euro'ya denk gelir.
DiMarzio DP 103 Paf: 144 TL'ye My Dükkan'da var.
Bunlarla hesaplayınca, tahmini işçilik de dahil 1600 TL'ye Matt Bellamy'nin 5000 pound'luk gitarının bir replikasını yapabiliyoruz. Tabii bu kabaca bir öneri. İlgilenen varsa, daha detaylı da konuşabiliriz.

2 yorum:

  1. Merhaba, kaoss pad 2 gitar entegrasyonu üzerine ayrıntılı konuşmamız mümkün mü acaba.

    dementia@musemania.org adresini eklerseniz çok sevinirim. :)

    Sevgiler

    YanıtlaSil
  2. abi ya bu gitar 3599 euro :D

    YanıtlaSil