3 Ekim 2009 Cumartesi

Müziğin Kreması


Cream, bence bugünün hard rock, heavy metal, hard'n heavy gibi türlerinin ortaya çıkmasına öncülük etmiş gruplardan birisi.Her ne kadar grubun üyeleri buna karşı çıksalar da; ilk dönem hard rock ve heavy metal babaları olarak sayılan Led Zeppelin, Deep Purple, Kiss, Black Sabbath, AC DC, vs. olmak üzere bir sürü grup Cream'i etkilendikleri gruplar arasında sayıyorlar.

1966 Londra'sında Eric Clapton (gitar, vokal), Jack Bruce (bas, vokal) ve Ginger Baker (bateri) tarafından kurulmuş grubun her bir üyesi; kendi enstrümanlarında isimlerini dünya rock tarihine kazımışlardır. 1969'daki dağılmalarına dek Fresh Cream (1966), psychedelic rock eğilimli şaheser albümler Disraeli Gears (1967) ve Wheels of Fire (1968) ile Goodbye'ı (1969) çıkaran ekip, 2005'te Londra Royal Albert Hall ve New York Madison Square Garden'da tekrar birleşip birkaç konser verdiler ve bunların içinden Albert Hall konserlerini aynı yıl bir DVD ile ölümsüzleştirdiler.

Grubun her üyesinin ayrı ayrı fanları; bu dönemin Clapton, Bruce ve Baker'ın en iyi dönemleri olduğunu söyleyip duruyor. Bir Clapton hayranı olarak ne kadar tarafsız olabilirim bilmiyorum ama bence Cream dünyanın en iyi heavy blues ve psychedelic rock gruplarından biri olarak anılması gereken oluşumlardan biri.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder