23 Ekim 2009 Cuma

Page & Plant - No Quarter


Çok enteresan, acayip bir albümdür No Quarter. Tıpkı albümü yapan, 1994-1998 yılları arasına 2 albüm ve İstanbul da dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde konser sığdırmış olan Page & Plant oluşumu gibi.

Robert Plant ve Jimmy Page, Led Zeppelin’in 1980’de dağılmasından sonra Live Aid ve Atlantic Records 40. Yıl gecesi gibi organizasyonlarda basçıları John Paul Jones ile sahne almış ama ondan mütevellit başka bir ortak projede yer almamıştı. Page & Plant, ikilinin bu sefer; her ne hikmetse de John Paul Jones olmadan, oluşturduğu bir proje olarak adını rock tarihine geçirmiştir muhtemelen.

No Quarter da grubun 1994 yılında çıkarmış olduğu bir live albüm. Albüm içerisinde bazı Led Zeppelin parçalarının biraz daha akustik, folk; bazı Led Zeppelin parçalarının ise arabik düzenlemeleri var. Zaten albüm canlı bir albüm olduğundan; albüm kadrosu oldukça kalabalık. Jimmy Page ve Robert Plant’in de içinde bulunduğu bir “Batılı” bölüm ve türlü türlü arabik enstrümanların bulunduğu “Şark” bölümü. Özellikle albümün “folk” bölümüne dahil olan “Thank You” ve merhum baterist Michael Lee’nin davuluyla göz doldurduğu “Gallow’s Pole” ile “arabik” bölümdeki Kashmir yorumu muhteşem. Bu parçanın yorumunun, içimizdeki oryantala seslendiği de kesin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder