13 Ekim 2009 Salı

Pink Floyd - The Piper...Bana geçmişteki hangi zaman dilimine ışınlanmayı istediğim sorulduğunda cevabım aynıdır: 1968 Londra'sı. 1967-68 Londra'sında 20-25 yaş arası biri olabilmek ve tüm o güzelim blues, rock ve psychedelic rock gruplarının başlangıç zamanlarını birebir görmek: Cream, Deep Purple, Led Zeppelin, Jeff Beck...Ve Pink Floyd'un ilk albümü The Piper at the Gates of Dawn'ı çıktığı zamanlarda dinlemek.

Teorik olarak 1965-1966 civarından beri birlikte yapan Pink Floyd'un albüm olarak ilk eseridir Piper. Öncesinde Arnold Layne ve See Emily Play gibi parçaları albüm olmadan yayınlayan grup, nihayet 1967 sonlarında Londra'nın efsanevi stüdyosu Abbey Road'da kayıtlarını tamamladığı bu deli albümü piyasaya sürer. Albüm o günden sonra psychedelic rock'ın mihenk taşlarından biri haline gelir, grupta henüz yokken gitar ve vokalleri üstlenmiş olan Syd Barrett'a bir rock kahramanı statüsü ve istemediği, onu şizofreni hastalığının en uçlarına götürmede etkisi olacak medya ilgisini getirir.

Barrett'ın masalsı şarkıları, sözleri, Fender Telecaster'ı üzerinde Zippo çakmağı ile yaptığı slide gitar hareketleri; Rick Wright'ın Farfisa orgu, Roger Waters'ın basları ve çığlıkları ve Nick Mason'ın hiç olmadığı kadar yaratıcı oluşuyla; başka bir dünyadandır. O devrin en önemli rock'çıları, Eric Clapton, Pete Townsend ve Paul Mccartney; bu albümü ve grubu yere göğe sığdıramazlar.

Piper, dinlemesi zor bir albümdür. Ama çok önemlidir. "Bike", "The Gnome" gibi şarkılar, çocuksu bir hayal dünyasından gelme gibidir. "Astronomy Domine", "Pow R. Toc H." ise en psikedeliğinden rock örnekleridir. Özellikle albümdeki ses efektlerinin kullanılması, Floyd'un ilerideki albümlerinde de çok kullanacağı numaralardır. Bu albümden sonra halihazırda dönemin ağır uyuşturucu maddeleriyle haşır neşir olan Barrett, konserler, fan ve medya istekleri dolayısıyla iyice dünyadan kopacaktır.

1 yorum:

  1. Unutmadan:

    Iron Maiden'ın 2001 tarihli Brave New World albümünün mükemmel parçası "The Wickerman"de hatırlayanlar bilir: "The Piper at the Gates of Dawn" ifadesi geçer sözlerde."The Piper at the Gates of Dawn is calling you his way..."

    Burada, bu albüme bir gönderme yapılmıştır...

    YanıtlaSil