26 Ekim 2009 Pazartesi

Sails of Charon


Sails of Charon, bünyesinde Holiday, Still Loving You, Always Somewhere ve Hurricane gibi birçok hit parça barındıran Scorpions'ın 1977 yılında çıkarmış olduğu ve selefleri kadar bilinmeyen bir parçası. Elbette yine çok kişiye ulaşmış bir parça ancak Scorpions denince çoğu kişinin aklına ilk olarak bir Sails of Charon gelmeyebiliyor.

Sails of Charon, Uli Jon Roth'un kadroda bulunduğu, Matthias Jabs öncesi dönemde yayınlanmış olan, Taken by Force albümünde yer alıyor. Parça da zaten bir Uli Jon Roth bestesi. Baba, klasik müzik merakını bu parçada bir nebze olsun yansıtmış ve ortaya alışılagelmemiş ama hemen akla yerleşen bir gitar riff'i, canavar gibi bir gitar solosu ile dinamik bir parça çıkmış. Eminim bu parçayı rock ve metal'den etkilenmiş ve bu müzik tarzlarını seven, dinleyen çoğu arkadaşımız biliyordur ama bilmeyenler için çok değerli bir hazine.

Bu parçayı şu ana kadar birçok kişi cover'ladı. Yngwie Malmsteen 1996 yılındaki Inspiration albümünde bu parçanın bomba bir cover'ını kaydetti. Kirk Hammett ise bazı Metallica konserlerinde bu parçanın riff'ini çalıyor. Aşağıda bu parçanın yukarıdaki 2 örneğini içeren videolar var, izleyelim hep beraber Sails of Charon dolu birgün geçirelim.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder