20 Ekim 2009 Salı

ThereminTheremin, Rus mucit Leon Theremin tarafından 1919'da yaratılmış elektronik bir müzik aleti. Rock Okulu'nda böyle bir enstrümanı tanıtmamın sebebi de aslında enstrümanın rock amacına gayet uygun ve zamanın ve bugünün rock grupları tarafından sıkça kullanılmış olması.

Theremin, tıpkı diğer enstrümanlar gibi melodiler çalabileceğiniz bir enstrüman. Çoğu rock, özellikle psychedelic rock grupları, enstrümanı avant-garde sesler çıkarabilmek için kullanıyor. Theremin'in sesinin neye benzediğini anlamanız için verebileceğim en iyi örnek, 1950 ve 60'lı yılların bilimkurgu filmlerinde sıkça denk gelinen uğultuya benzer ses olur.

Theremin'i nasıl çalıyoruz? Yukarıdaki resimde, cihazın solunda bulunan çember anteni kullanarak ses seviyesini, sağdaki düz anten ile de ses aralığını kontrol ediyoruz. Sol elimizi soldaki yuvarlak antene yaklaştırdıkça ses artıyor, sağ elimizi sağdaki düz antene yaklaştırdıkça ise ses daha inceleşmeye başlıyor.

Bu cihazı, İngiltere'de öğrencilik yaptığım zamanlarda çerçöp satan dükkanlardan birinde deneme fırsatı bulmuştum. Her ne kadar cihazdan ses çıkarmak oldukça kolay olsa bile, ustalaşmak bir o kadar zor çünkü antenler elinizin en ufak hareketini bile algılıyor. Yani bu aleti kullanarak bir parça çalabilmek biraz çalışmak gerektiriyor ama doğru ellerde theremin'in sesi aslında oldukça güzel ve aslında insan sesine çok benzer bir performans sergiliyor.

Aşağıda theremin ile ilgili iki video var: Bir tanesi ünlü İngiliz sunucu James May'in theremin'i tanıttığı bir kısa film. Öteki ise Led Zeppelin gitaristi Jimmy Page'in grubun The Song Remains the Same filmindeki theremin performansından alınan bir görüntü. Baba, Whole Lotta Love'ın ortasında theremin'e girişiyor.

Theremin'i sevip de satın almak isteyenlere önerim, Ebay'den fiyatlara bakmaları. Ben bugüne kadar çok pahalı olanlarını görmedim. Bu aletler arasıra Türkiye'de de satışta bulunabiliyor. Araştırmak lazım.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder