6 Ekim 2009 Salı

U2 Dosyası: Adam Clayton


Adam Clayton, yani U2'nun emektar basçısı; basit ve sade ancak vurucu çalışıyla bas çaldığım dönemlerde Jason Newsted ve Clash'ten Paul Simonon ile beraber en büyük idollerimden biri haline gelmişti. Her ne kadar grupta besteler konusunda fazlaca herhangi bir etkisi olmasa da işini çok iyi yapan bir adamdır Clayton. İlk dönemlerde sadece kök ama sağlam sesler vururken özellikle Achtung Baby ile bas cümlelerinde bir zıplama olmuş ve daha karışık ama tabii ki virtüöz bir basçıya kıyasla daha basit partisyonlar yazmıştır.

Bence Clayton'ın U2 klasiği "Mysterious Ways" ve son albüm "No Line on the Horizon"da yer alan "Magnificient"taki bas cümleleri, bas severler ve basçılar tarafından incelenmeli. Eminim iyi basçılar, biraz burun kıvıracaklar ama eski bir büyüğümün lafını hatırlatmam gerekir belki de: "Davulcum Mike Portnoy çakması olacağına, Ringo Starr olsun yeter"...Bu sözün basçılar için karşılığı olabilir Clayton.

Çok basit, sade, belki çok teknik değil ama vurucu ve gerçek duygulara yer veren...Müzisyenliğin gereklerinden belki de en önemlisi...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder