23 Ekim 2009 Cuma

U2 Dosyası: The Edge


Hatırlarsanız, önceki U2 Dosyası’nda Adam Clayton’ı incelemiştik. Bahsettiğimiz aslında Clayton’ın ne kadar sade, basit ama etkili çaldığı hakkındaydı. U2 gitaristi The Edge hakkında da farklı şeyler söyleyemeyiz aslında.

The Edge (Kafa kağıdına göre David Howell Evans); çoğu kaynağa göre grubun ilk yıllarında geleneksel gitar soloları ve riff’lerini çalmada çok başarılı olamamış bir gitarist. Ancak yine grup kurulduğu sıralarda satın aldığı Gibson Explorer gitarı ve Electro Harmonix Memory Man eko pedalı ile virtüöz çoğu gitaristten çok daha vurucu müzikler yaratmış. Yıllar geçmiş, grup yeni sound’lar ararken, The Edge de gitaristliğini grubun diğer üyelerine paralel olarak geliştirmiş.
Bugün Edge, sadece ekolu arpejleriyle anılmıyor. İlhamını, eko olmak üzere birçok farklı pedaldan, gitardan, riff’ten alıyor. Ve açıkcası bu müzisyen, çok da güzel melodiler yazıyor.

Edge’in de tıpkı Clayton gibi teknik olarak hiçbir müzikal numarasını gösteremeyiz belki ama yaratıcılık açısından çok kişi ile aşık atabilen bir gitaristtir. “Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me”deki ağır gitar soundu, “Discotheque” ve “Mysterious Ways”deki gelişmiş efekt kullanımı, “Walk On”daki kalp acıtan solosu ve “Magnificent”taki ana melodi ile bu adam çoktan “sevdiğimiz, özendiğimiz gitarcılar” listemize girdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder