24 Kasım 2009 Salı

Freddie Mercury


Bugün 18. ölüm yıldönümü. Duyduğum en iyi ses, bir müzik efsanesi. İki tane albüm tavsiye edeyim; A Night at the Opera ve Innuendo. Özellikle Innuendo çok değerli bir albümdür, Mercury hayattayken yaptıkları son çalışma. Son şarkı da, hastalığını öğrendikten sonra yazdığı The Show Must Go On. Tüylerimi diken diken eder bu şarkı, hem güzelliği, hem anlamıyla. 1973'de müziğe giren bir grubun da 1991 yılında böyle muhteşem bir albüm yapması takdir edilesi. Her dönemi ayrı güzel olan gruplar en büyüklere girebilir ancak, Queen de bu nadir gruplardan birisi.

Muhteşem şarkı ve muhteşem klip Innuendo ile bitireyim yazımı.


5 yorum:

 1. Yaklaşık 1 saat bu resmi aradım. Anısına yakışır bir şey olsun diye. Klasikleri zaten yıllardır bilirdim ama artık albüm albüm Queen'i hatmetme zamanım geldi.

  YanıtlaSil
 2. Wikipedia'da Freddie Mercury diye aratınca, biyografilerini okuyunca olan durum hep şu: Bu adam daha gençliğinden itibaren bu star vizyonuna sahipmiş. Çulsuzken birgün Rolls Royce'a bineceğim dermiş, en bilinmez halindeyken kıyafetleri, tavırları, şarkı söyleyişi ile ister stüdyoda olsun ister evde insanları etkilermiş. 1970'lerin uzun saçlı rock'çısı, 1980'lerin popüler showman'i.
  En büyük rock parçalarından tıka basa dolu stadyum showlarına oradan opera parçaları söylemeye kadar bir şarkının yapabileceği herşeyi yapmış bir adam, bir efsane.
  Innuendo albümünü kaydederken bir yandan ölümün yaklaştığını bildiği için albümü bir an önce ve kendilerinden beklenen şekilde bitirmek için nasıl canlabaşla mücadele ettiği, o zayıf haliyle Show Must Go On'da nasıl çığlık çığlığa şarkı söylediği...Budur bu adamı efsane yapanlar, sadece sahnede değil, hayatta, yanınızda otururken, yürürken bile efsane olan nadir insanlardandı Mercury.

  YanıtlaSil
 3. Siteyi takip eden arkadaşlardan ricamız, bugünü Freddie Mercury'ye ve Queen'e ayırmaları. Bugün başka bir haber yazmayacağız.

  Bilenler için nostalji olsun, bilmeyenler için de vesile.

  YanıtlaSil
 4. "my soul is painted like the wings of butterflies
  fairy tales of yesterday will grow but never die.
  I can fly, my friends."

  Ne kadar da güzel söylemişsin Freddie!

  YanıtlaSil
 5. Bir kere Innuendo'nun yapım aşamasıyla ilgili bir belgesel izlemiştim. Brian May, Mercury'nin Show Must Go On'un vokal kayıtlarından önce birden üzerindeki o hasta halini atıp, bir iki bardak voktayı devirdikten sonra mikrofonda nasıl eskisinden daha etkili bir şekilde devleştiğini anlatıyordu.

  YanıtlaSil