8 Kasım 2009 Pazar

Jackson Adrian Smith YapalımKızıma (Jackson Adrian Smith San Dimas Dinky) kavuşmamın sebebiyle bugünkü atölye konum, Jackson Adrian Smith modeli yapmamız üzerine...
Adrian, bu Jackson modelinden önce ağırlıkla Fender Stratocaster kullanmış bir gitarist. Bu yüzden Strat kasa gitarlarla çalışalım. Yine dar bir bütçe üzerine çalışırsak (İsteyen tabii ki daha yüksek fiyatlı ekipmanlarla bunu deneyebilir); Senkop Müzik'te fiyat-performans oranı yine bence yüksek olan SX FST FT modelini satın alarak işe başlayabiliriz. Fiyatı Senkop web sayfasına göre 128 dolar! (Beyaz rengini hatta belki de maple klavyesini de bulduk mu Adrian'in Rock in Rio'da kullandığı Strat'ın aynısı olur!) Bu bahsettiğim gitarda, Adrian'ın kullandığı gitarlarda yer alan humbucker manyetik ve Floyd Rose var.
Öncelikle bence manyetikleri değiştirelim. Bir Strat'ın Iron Maiden Strat'ı olması için manyetiklerinin kuvvetli ses veren ve gürültüsüz türlerden seçilmesi gerek. Unutmayın, Adrian son zamanlarda bir tek köprüde humbucker kullanıyor. Diğerlerinde ise single manyetik.
Humbucker'a Adrian'ın favorisi DiMarzio Super Distortion kondurarak işe başlayalım. 114 dolar. Biraz pahalı ancak ikinci el sitelerinde sıkça karşımıza çıkıyor, hem de daha düşük fiyatlara. Bakmakta fayda var.
Eşik ve orta manyetiklere bence ilk anlamda modifikasyon yapmaya gerek yok. Ama illa ki derseniz, yine DiMarzio HS serileri hem daha ekonomik hem de iyi manyetik seçimleri olabilir. (Tanesi 94 dolar) Dediğim gibi önce ikinci ellerine bakmakta fayda var.
Floyd Rose, SX'te standart olarak gelen birşey. Bence yeterli olacaktır SX'in Floyd Rose sistemi.
Böyle bir durumda, karşınıza Iron Maiden ve diğer sert parçaları çalabileceğiniz güzel ve ucuz bir Strat çıkıyor.
Ne kadardır hesabımız?
SX Strat: 128 Dolar
DiMarzio Super Distortion: 114 Dolar
İşçilik/Luthier parası: 100 Dolar
TOPLAM: 342 Dolar
Opsiyonel: Orta ve eşik manyetikleri için 2 adet DiMarzio HS: 188 Dolar

2 yorum:

  1. iş sadece manyetik değiştirmekle kalmıyor ki. hani derler ya eşeğe altın semer vursan o yine eşektir o hesap yani.. jackson stratla aynı çalım rahatlığını ve sound kalitesini vermez. sonuçta ağaç farkı büyük bir unsur..

    YanıtlaSil
  2. Tabii eşek var 3000 dolar, eşek var 300 dolar :)Eşekten eşeğe değişiyor. 300 dolarlık gitar, uğraşsan da didinsen de 3000 dolarlık, güzelim ağaçlarla yapılmış, özenle boyanıp verniklenmiş bir gitarın yerini tutamaz, aynen dediğin gibi. Aksi takdirde herkes SX alırdı. Ancak 3000 doları olmayanlar için yazıyorum zaten bu Atölye yazılarını. En azından enstrümanlarına küsmesinler, öğrensinler, biraz da yoktan var etmeye çalışsınlar diye. Yorumun için teşekkür ederim :)

    YanıtlaSil