23 Kasım 2009 Pazartesi

Jason Newsted


Günah keçisi. Cliff'in ölümünün acısını ondan çıkarmışlardı. Daha sonra da grubun dağıttığı 90'lı yıllarda, Metallica'nın ruhunu o ayakta tuttu. Ama talihsiz bazı olaylardan sonra gruptan ayrıldı. Müzikal anlamda ona çok alan verilmese bile sahnedeki duruşu ve fanlarla olan iletişimi Jason'ı hep farklı bir yere koydu gözümüzde.

Gruptan ayrıldıktan sonra bir süre Ozzy ile konserlere çıktı. Voivod ile 3 albüm ve meşhur Echobrain ile 1 albüm çıkardı. Bir süre Chophouse Records adındaki kendi stüdyosundan bazı kayıtlar çıkardı. Daha sonra Supernova gibi benim çok da hazzetmediğim bir programa dahil oldu. Kaderin cilvesi midir artık bilmem, omzunun sakatlanmasıyla birlikte o defteri de kapadı.

Geçenlerde gerçekleştirilen Hall of Fame töreninde onu tekrardan görmek şahaneydi. Nasıl da özlemişiz. Zaten fanların tepkisi de çok netti. Görünen o ki Jason'ın müzik kariyeri gözlerden uzak devam edecek. Ben biraz zorlasam da çok ısınamadım yaptığı projelere. Bundan sonra umarım hakettiği yerlerde görürüz Jason'ı.

Her izlediğimde gözlerimi dolduran konuşmasını ve olay sonrası yapılmış bir röportajı Jason severlerle paylaşmak istedim.

1 yorum:

  1. Jason, müziğe paralel olarak, metal dünyasında sıkça bahsi geçen ve ecnebilerin "attitude" olarak adlandırdığı olgunun yeryüzü temsili adeta. Burada attitude yerine duruş kelimesini kullanmak isterdim ama Jason'ın sağlamlığını kaldırmayan bir sözcük, sanki attitude çok daha güçlü bu adamı sıfatlarken...
    Jason'ın sahnede kafa sallayan, o kocaman 5 telli baslarının ardındaki yardıran halini çok özlüyoruz.

    YanıtlaSil