16 Kasım 2009 Pazartesi

John Mayall & Bluesbreakers


İşte size bir çığır açmış olan albüm: Bu albüm ile İngiliz blues'u dünyada büyük etki yarattı. Bu albüm ile John Mayall ismi, İngiltere dışına çıktı ve Atlantik'in öbür yakasına dek ulaştı. Bu albüm ile Eric Clapton, bir blues gitar üstadı olarak "God" lakabını aldı, 1966 Londra'sında "Eric Clapton is God" yazıları duvarları süsledi. Ve işte bu albümle o dönem Gibson'ın üretimden kaldırmış olduğu Les Paul ve Marshall amfi kombinasyonu, popüler hale geldi.


John Mayall & Bluesbreakers, 1966'ya dek ufak kulüplerde performans gösteren kendi halinde bir jazz ve blues grubuyken, gruba o dönemki Yardbirds'ten ayrılan Eric Clapton'ın gitarist olarak katılması ve Freddie King, Otis Rush gibi isimler yanında orijinal kompozisyonlara da yer veren bu albümün piyasaya sürülmesiyle birden oldukça aranan bir kurum haline geldi. Basta ilerde karşımıza Fleetwood Mac ile çıkacak John Mcvie, bateride Hughie Flint, Hammond, piyano, mızıka ve vokalda John Mayall ve gitarda Eric Clapton'ın yer aldığı bu albüm, özellikle Steppin' Out, Eric Clapton'ın bir kayıtta ilk kez vokal yaptığı Ramblin' on My Mind, Hideaway gibi klasiklerle içimize işliyor.

Yukarıda da belirttiğim gibi özellikle genç Eric'in ikinci el düşürdüğü bir Gibson Les Paul ve Marshall amfi çaldığı bu albüm, daha sonra Gibson ve Marshall satışlarını öyle bir köklemiş mi; bu iki alet, başlıbaşına bir rock klasiği haline gelmiş. Blues müzik severlerin, koleksiyonlarına katması gereken bu albüm ile çok iyi vakit geçireceklerine eminim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder