17 Kasım 2009 Salı

Mustafa Özkent - GİE


Ey rock sever kitle, bu ülkede zamanında ne acayip işler yapıldığını duyup görüyorsanız, bir de bu yöne gelin. Mustafa Özkent, bir gitarist. Kendisine Türkiye'nin Jimi Hendrix'e cevabı desek, şaşırmayın; bizzat hak verin. Bu büyük müzisyen, 1973 yılında; başka müzisyenler için yaptığı onca stüdyo ve konser müzisyenliği ve aranjörlüğün arasında grubu toparlayıp bir enstrümantal albüm çıkarmış, "Gençlik ile Elele" adlı..."Maymunlu albüm" işte böyle çıkmış.


Albümde Üsküdar'a Gider İken, Dolana Dolana, Lorke, Burçak Tarlası gibi geleneksel türkülerin rock grubuna uyarlanmış versiyonları var. Türkü ve rock derken, bizim bildiğimiz ucuz Anadolu rock şaklabanlıkları değil, sağlam bir funk ritmi üzerine, Özkent'in ve Hammond'cı üstadın 60'lar sonu ve 70'ler başını çok iyi yansıtan psychedelic müziğin etkilerini taşıyan performansları var. Özkent'in 1960'lı yıllardan kalma Fender Coronado caz kasa gitarını wah pedalıyla birleştirmesine, arada Hendrix'i anımsatan çalışına, deliler gibi çalan Hammond, bas ve bateriye, bu albümün maymunlu kapağına hatta "folc" yazışına bile hastayız.


Albüm şu an Türkiye dışında hatırladığım kadarıyla Akmar Pasajı'nda Zihni Müzik'te satılıyor. Bunun dışında albümü yurtdışındaki Finders Keepers firması, dünya çapında yayınlıyor. Albümden Dolana Dolana yorumu ve albümün Amazon sayfası için bir bakın bakalım aşağıya:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder