1 Kasım 2009 Pazar

Phaser'ların Efendisi


Geçenlerde 1970'ler Barış Manço'su ve Kurtalan Ekspres'inden bahsettik ya...Konu açılmışken, grubun 70'li yıllarda gitaristliğini yapmış olan büyük Ohannes Kemer'den bahsetmemek olmaz.
Ohannes Kemer, 70'ler dönemi Barış Manço sound'unu yaratmada, grubun telli çalgılar üstadı olarak oldukça etkili isimlerden biridir.
Kemer'in gitarist olarak o dönem Türk gitaristleri arasında oldukça yaratıcı işler çıkardığını söyleyebiliriz. Gitarda bol bol kullandığı phaser efekti, söylenenlere göre zamanında kendi efekt pedallarını yapıyor oluşu, Kurtalan müziğindeki gitaristlik görevi dışında bağlama, cura, yaylı tambur gibi Türk sazlarını da Barış Manço bestelerine ustaca yedirmesi, Türkiye'de belki de "psychedelic" rock'un bilinmediği bir dönemde Kurtalan'ın psychedelic yönünün, tabii fikrimce, bu adamdan gelmesi ile Ohannes Kemer, Türk rock müziğinde yer alan en zarif gitarislerden biridir.
Aşağıdaki iki video, Ohannes Kemer'in 70'li yıllar Manço'su ile beraber çıkardığı 2 işi kapsıyor. Bir tanesi, Barış Manço ve Kurtalan'ın da oynadığı, bence en eğlenceli Türk filmlerinden biri olan "Baba Bizi Eversene"de grubun Kolbastı çaldığı sahne. Diğeri de TRT arşivlerinden Yine Yol Göründü Gurbete kaydı. Özellikle ilk videoda grubun şahane görünüşüne, Kemer'in çift saplı sanırım Guild marka gitarına ve Panço Mithat'ın Rickenbacker bass'ına aman dikkat!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder