16 Kasım 2009 Pazartesi

RHCP - Stadium Arcadium


2006 çıkışlı albüm. Çok pahalıydı, geçenlerde İtalya'da bir benzincide 20 liraya bulunca kaçırmadım. İlk çıktığında çok şarkı olduğu için hemen sindirememiştim. Zamanla öğrendim parçaları. Rick Rubin albümlerinden biri Stadium Arcadium. İlk başta üç albüm halinde aralıklarla çıkartılması düşünülmüş. Kaydedilen 38 parçanın tamamı yani. Sonra 28 parçalık çift cd'lik bir albüm olarak çıkarmaya karar vermişler.

Albümün geneli ağır tempoda gidiyor. Genelde eşlik etmelik değil de arka planda dinlemelik şarkılar var. Ben görece hareketli parçaları seçmeye çalıştım sevdiklerim arasından. Albüme girmeyen parçaları B-yüzü olarak yayınladılar.

Bence albümle ilgili en güzel şey ise Dani California'nin klibi. Klipte taklit edilen grup ve şarkıcılar sırasıyla: Elvis Presley, The Beatles, Jimi Hendrix with Cream, Parliament-Funkadelic, David Bowie with Gary Glitter, Iggy Pop and the Stooges, The Misfits, Poison ve Nirvana.

İlk diskten tavsiyelerim Wet Sand, Charlie ve Torture Me; ikinci diskten ise Tell Me Baby, 21st Century ve Storm in a Tea Cup.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder