15 Kasım 2009 Pazar

Steve Gadd


Steve Gadd, rock ve jazz severlerin aşina olduğunu düşündüğüm bir isim. 1945 doğumlu bu, ordu kökenli baterist, bugüne dek Eric Clapton, Paul McCartney, Paul Simon, Dave Matthews, James Taylor, Ray Charles, Joe Cocker, Michael Petrucciani, Al Di Meola, Marcus Miller, Frank Sinatra ve Ringo Starr gibi dev isimlerle çalmış olmasının yanısıra, bugünün bateristleri tarafından efsane ilan edilen birkaç davul "riff"inin de sahibi. Ünlü cazcı Chick Corea'nın deyimiyle "Herkes Gadd gibi çalmak ister çünkü o muhteşem çalar..."
Steve Gadd, tabii kimisi tarafından da abartıldığı düşünülen bir davulcu. Onu eleştirenler, Gadd'in 30 yıldır aynı hareketleri konserlerde, kliniklerde, albümlerde yapıp durduğunu söylerler. Evet, bir bölümünüzün videosunu izlemiş olduğu, 1989'dan kalan bir gecede, Gadd; Vinnie Colaiuta ve o dönemin parlayan değeri Dave Weckl ile sahneye çıkmış, bu iki daha genç bateristin yanında performansı sönük kalmıştır. Öte yandan bu "amca"nın çalarkenki hissiyat olarak Vinnie ile başbaşa gittiği, Weckl'ı ise sahneden silip attığı düşünülünce (Benim fikrim), Gadd neden iyidir anlarsınız. Bir bakıma gitaristler arasında Eric Clapton ne konumda ise, Gadd de bateristler arasında o konumdadır. Bir dönem büyük işler yapmış, birkaç jenerasyonu etkilemiş, ancak eskisi kadar büyük işler yapmadığı düşünülen ve bu bakımdan eleştirilen.

Bu beyefendinin Paul Simon klasiği "Fifty Ways to LeaveYour Lover"ındaki baterisini dinlemenizi öneririm. Bunun dışında yukarıda bahsettiğim, Gadd'in Weckl ve Colaiuta ile performans gösterdiği gecenin videosu da aşağıda. İyi seyirler.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder