2 Aralık 2009 Çarşamba

Adrian Smith Gibi Çalmak


Atölye bölümümüzün yeni konusuna başlamadan önce yine her zamanki desturumuzla yola koyulalım: "...gibi çalmak", öyle pek kolay birşey değildir. Her müzisyenin enstrümanına dokunuşu, duygularını aktarışı farklıdır ve sevdiğiniz bir enstrümantalistin gitarından pedalına herşeyi almış, tekniklerinin hepsini kapmış olsanız bile onun gibi çıkmayabilir sesiniz. Zaten "...gibi çalmak" temasıyla kastedilen ve önerilen, bu başlık altındaki gitaristlerin numaralarını, ince detaylarını öğrenip, kendi stilinizle birleştirmeniz, tamamen kendinize has bir stil yaratmanızdır. Böylece kendi çalışınızı geliştirir, enstrümanınızı çalarken zevkli bir şekilde teknik çalışır, kendinizi kısıtlayan noktaları yener ve enstrümanınızdan daha çok zevk alırsınız.

Bu uzun kafa ütüsünden sonra, detaya gelelim. Adrian Smith, mahallemizce çok sevilen, beğendiğimiz bir stile sahip gitarist ağabeyimiz. Iron Maiden'ın önemli parçalarından bazılarına imzasını atmış olması, solo kariyerinde birçok güzel şarkı bulunması dışında, gitar çalma şekli de bugüne kadar çok kişiyi etkilemiştir.

Smith'in çalma tarzı birkaç farklı tarzdan etkilenmiştir: Blues, rock ve hard rock. Deep Purple (Ritchie Blackmore), Free (Paul Kosoff) ve UFO (Michael Schenker) gibi gruplar ve gitaristlerden etkilenen gitarist, çoğu metal grubu gitaristine göre klasik blues riff'lerini gitarına daha fazla enjekte etmesiyle ünlüdür.

Adrian'ın kendi deyimiyle, önceleri vokalist olarak da müzik dünyasında yer almış olması, gitar tarzını da daha melodik kılmaktadır. Dave Murray'nin hammer on'lu, Janick'in hızlı cümleli tekniği yanında Adrian, daha çok bend'lere yer verir, cümleleri daha melodiktir.

Ek olarak, bazı Smith cümleleri, kaynağını klasik müzikten de almaktadır. Örneğin Wickerman'in solosunda dahil ettiği bazı cümlelerin kökeninin klasik müzik etkisinden geldiği apaçık görülmektedir.

Elimizde Smith'in bizzat tekniğini anlattığı 2 video ve Children of the Damned ile Number of the Beast'in belli bölümlerini çaldığı, çok da eğitim olmayan ama izlenilebilecek 2 video var.

İyi eğlenceler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder