20 Aralık 2009 Pazar

Concert for George


Eski Beatles gitaristi George Harrison, 2001'de kanser sebebiyle aramızdan ayrılmıştı.
Concert for George, ölümünün 1. senesinde, yani 2002'de, Londra Royal Albert Hall'da onun anısına düzenlenen bir konser.
Kısaca yapımı özetlemem gerekirse, konser 3 aşamadan oluşuyor:

Kendisi de Hindu felsefesi ve müziğini takip etmiş George Harrison'a ithafen hazırlanmış bir Hint müziği bölümü. Ravi Shankar'ın yazdığı kompozisyonlar, Hint müzisyenler tarafından icra ediliyor. Bu bölümde Eric Clapton'ın sahneye çıkıp müzisyenlere eşlik ettiği anlar görmeye değer.

Ara bölümünde George'un zamanında finansal destek sağladığı Monty Python ekibi, klasikleri olan Lumberjack Song'u icra ediyorlar.

Ve son bölümde George'un ne kadar müzisyen arkadaşı varsa, (Clapton, Ringo Starr, Paul McCartney, Jools Holland, Michael Kamen, Billy Preston, Jeff Lynn, Klaus Voorman, Gary Brooker, Sam Brown, Joe Brown, Tom Petty and the Heartbreakers, bizzat George'un oğlu Dhani...) sahneye çıkıp George şarkılarını çalıp söylüyorlar.

Bu oldukça duygusal gecenin DVD'si 2003'ten beri satışta. Eğer 60'lar ve 70'ler dönemi klasik rock'ını, Beatles'ı ya da British Invasion denen akımı seviyorsanız, bu DVD'yi arşivinize eklemenizi öneririm.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder