15 Aralık 2009 Salı

Eric Clapton - Journeyman


Madem Clapton geliyor, o halde bugünden başlayarak benim favorim olan albümleri şöyle bir ele alalım. İlk albüm, beni Clapton ile tanıştıran Journeyman. Clapton hayranları bilirler, gitarist 1980'lerin başlarında ve ortalarında uzun süren alkol bağımlılığını yenmiş olması, kadınlarla olan inişli çıkışlı ilişkileri ve diğer kişisel problemleri dolayısıyla çok gitgelli bir dönem yaşamıştır. Bu ruh halleri, Clapton'ın bence zayıf albümleri olan Another Ticket, Money&Cigarettes, Behind the Sun ve August'a da yansımıştır.

1989 yılında çıkan Journeyman ise, dönemin ekolu davul tonları ile sıkça kullanılan synth'lere (Muhtemelen Yamaha DX-7'ler!) bol yer veren, öte yandan Clapton'ın alevli gitar sololarına ve sağlam parçalara dönüşünü temsil eden bir albümdür.

Albümün kadrosu sağlamdır, Clapton'a Nathan East, Steve Ferrone, Greg Phillinganes, Pino Palladino, Chaka Khan, Phil Collins, Daryl Hall, George Harrison ve David Sanborn gibi devler eşlik eder. Arif Mardin ise bazı parçalarda yaylıların düzenlemesini yapmıştır.

Sonuçta; Pretending, bir Clapton klasiği olan Bad Love, Running on Faith, No Alibis ve Old Love gibi gümbür gümbür parçalar yanında Clapton'ın ne kadar iyi bir vokalist de olduğunu kanıtlayan George Harrison bestesi Run So Far'ı içeren, bence harika Clapton albümlerinden biridir Journeyman.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder