16 Aralık 2009 Çarşamba

Güzel Abiler - 2


"Atlantik'i sadece müziğini sevdiğimiz birkaç sanatçıyı kendimize bağlamak ve kendimizin satın almak isteyeceği plaklar yapmak için kurmuştuk. Dürüst olmak gerekirse, bu kadar eğlenceli birşeyden ekmeğimi kazanacağımı hiç düşünmemiştim. Yanıldığıma çok memnunum"

Ahmet Ertegün de Arif Mardin gibi başarı öykülerinden. Babası Münir Ertegün'ün ABD büyükelçiliği sırasında ölümü ve ailesinin Türkiye'ye dönmesi sonrası ABD'de kalan Ahmet Ertegün'ün hikayesi de 1949'da Jerry Wexler ile Atlantic Records'u kurması ile başlıyor.

50 yıldan fazla bir süre boyunca Ray Charles'ları, Aretha Franklin'leri, Eric Clapton'ları, Led Zeppelin'leri, Kid Rock'ları keşfeden ve geliştiren bu büyük adam, özellikle 60'lardaki o efsanevi soul müzik patlamasının, fikrimce, Motown ile beraber en büyük nedenlerinden.

Ölümünden sonra memleketimiz vatandaşlarının bazıları isyan etti: "Türkiye'ye ne yaptı? Birini mi okuttu, okul mu açtı?" diye. Evet, malesef bazılarımız için Ertegün ABD'deki "zengin" amcadan başkası değildi. Elalem ona anma konserleri düzenleyedursun, Led Zeppelin onun adına tekrar birleşsin, biz ona "yeterince vermediği" için kızdık durduk, kitaplar o ve ailesi hakkında teoriler üretti.

Ertegün Türkiye adına birşey yaptı mı tartışılır ama en azından bu kadar müzisyenin elinden tutarak en azından indirekt olarak da olsa, hayatımızı keşfettiği güzel müzisyenler ile daha da güzel kılmadı mı sorarım size?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder