16 Aralık 2009 Çarşamba

Güzel Abiler - 3


Erkan Oğur, Umut Sarıkaya'nın bu karikatürünü görmüşse kesin gülmüştür, ne diyeyim benim oldukça hoşuma gitti.

Erkan Oğur, "Güzel Abiler" dizimizin bir parçası. 1954 doğumlu bu müzisyen ve enstrüman yapımcısı; zamanında Almanya'da okuduğu mühendislikten elini eteğini "Ortalama bir mühendis olacağıma iyi bir müzisyen olurum" düsturuyla çekmiş ve o günden başlayarak, bizi çalışmalarıyla etkilemiş ve etkilemeye devam etmiştir. Oğur'un çoğu gitaristin, bağlamacının ağızlarını açık bırakacak şekilde çaldığını, oldukça sağlam bir teorik altyapıya ve tekniğe sahip olduğunu söylemeye gerek yok, eminim o bunu pek umursamaz.

Öte yandan, yarattıkları, fikrinden, zihninden çıkanlar; insanı bam telinden kavrıyor, o teli şöyle bir sarsıyor ve o sarsmadan sonra o telin akortu bozuluyor ve bir türlü tutmuyor. Tüm sessizliği ve mütevazılığına rağmen, "Ben müzk yapamıyorum" gibi açıklamalarına inat, Erkan Oğur müzik yapsa ne olur yapmasa ne olur diyorsunuz, belki kendi deyişiyle "müzik yapamıyor" ama yaptığı insana iyi geliyor, onu iyileştiriyor.

Erkan Oğur'la ilgili 2 anım var: Üniversitede öğrenciyken kantinde oturduğum sırada, bizim üniversitenin konservatuarında ders veren Oğur ile kantinde karşılaşmış ve ona, diyecek birşey bulamayıp onunla konuşmak için öldüğümden ötürü "Bir Tek Sen Yalanı" isimli Ortaçgil parçasındaki solosunu ne kadar beğendiğimi söylemiştim. Mahçup olup teşekkür etmişti ama sonra kendime de çok küfretmiştim, bu adam soloyu, hızı, tekniği aşmış, ne solosundan bahsediyorsun be embesil diye...

İkinci anım da gitar bakarken onu Beyoğlu Senkop Müzik'te görüşümdü: Bir elektrik gitar deniyordu, gözleri kapalı, sessiz sessiz akorlar basıp, teker teker her bastığı akorun tınısını dinliyor. Sanki sahnede çok derin bir armoni arayışına girmiş, kaybolmuş, o güzellikte yüzüyordu. Ama sadece bir gitar deniyordu işte.

İşte böyle bir adamdır Erkan Oğur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder