14 Aralık 2009 Pazartesi

IMGL İzlenimleri


It Might Get Loud'u 2 yıldır izlemeyi planlıyordum, en sonunda da bunu başardım. Bir türlü ülkemize gelmeyen, bir festival kapsamında dahi gösterilmemiş filmin konusu bilmeyenler için, farklı kuşaktan üç gitaristin, yani Jimmy Page, The Edge ve Jack White'ın gitarla olan yolculuklarını anlatıyor.

Filmi izledikçe bu 3 önemli gitaristin, sadece gitaristlik yapmak dışında ortak hırsları ve hedefleri olduğunu görüyorsunuz. Büyük bir yaratma arzusu, yaratılanı radikal ve farklı bir şekilde yaratma, elektrogitar denen objeye normal bir insanın yaklaşamayacağı şekilde bir duygusallıkla yaklaşma, mutlulukları, hatıraları, hayal kırıklıkları...Film, üçlünün her gitaristin dahil olduğu grubun parçalarını ve en sonunda akustik olarak The Band'den The Weight'i çalmasıyla devam ediyor. Özellikle Jimmy Page'i U2 klasiği "I Will Follow" çalarken görmek çok güzel.

Film, bazı anlarında tempoyu düşürüyor ancak bazı anları da aklımdan hiç çıkmadı. Jimmy Page'in distortion efektini anlattığı süreç, Jack White'ın Gretsch gitarına yaptığı modifikasyonlar, Edge'in Dublin'deki stüdyosunda çekilen yaratma süreçleri. Jimmy Page'in "Whole Lotta Love" çalarken Edge ve Jack White'ın çocuk gibi sevinmeleri. O ünlü riff'in, hem de yaratıcısı tarafından gözlerinin önünde bizzat çalınmasına verdikleri tepki. Edge'in, riff'in nasıl çalındığını daha iyi görebilmek için yerinden kalkması...

Rock ve gitar severlerin mutlaka izlemesini gereken bir film It Might Get Loud.
Bulun buluşturun izleyin derim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder