15 Aralık 2009 Salı

Mirkelam - Her Gece


Yıl 1995. Kasetlerden ve radyodan toplama albüm yaptığımız yıllar. Türk popunda sağlam bir patlama olmuştu o ara. Fergan Mirkelam da Her Gece ile zirve yapmıştı. O zamanlar dinledik sonra da elime aldığımı hatırlamıyorum. Ama tüm şarkıları da ezbere bilirdim.

Yıllar geçti, geçen gün gördüm ve cd olarak aldım bu sefer. Ne kadar da güzel bir albümmüş. Gerek düzenlemeler, gerek doğu ve batı enstrümanlarının çok güzel harmanlanışı ve sözleri ile bir çıkış albümü olarak harika bir iş çıkarmışlar. Mirkelam'ın İskender Paydaş'la olan birlikteliğinin ilk meyvesi.

Albümü zaten bizim nesil biliyordur çoğunlukla. Her Gece güzel bir kliple çıktı ve Mirkelam'ı Türkiye'ye "koşan adam" olarak tanıttı. Farklı tarzları barındıran baştan sona güzel bir albüm. Yıllardır takip edemesem de sesini ve müziğini çok sevdiğim biridir Mirkelam. Arada maalesef bazı kaygılarla parçalar çıkarttı sanırım ama benim için yeri ayrı. Hayal Kahvesi'nde çıkıyordu. Fırsat bulunca da gidip izlemek, hatta tanışıp bir sohbet etmek isterim.

İzlemeyenler ve özleyenler için Her Gece.

1 yorum:

  1. Çok güzel albüm ve çok güzel çıkış parçası.

    Bence Mirkelam sonrasında çok da güzel işler çıkarmadı, belki 2. albüm ama sonrakiler bunun kadar güzel olmadı. Şu doğu-batı sentezi denen şeyi özellikle Her Gece ile bize hatırlatan adamdır Mirkelam.

    Şimdi klipte bakıyorum da İskender Paydaş dışında Buket Doran ve Cenk Eroğlu'nu da görüyorum sanki. Ne ekip be.

    YanıtlaSil