11 Aralık 2009 Cuma

Stratocaster Coşturalım - 1


Yazarın notu: Biraz atölyeye girme zamanı. Zaman zaman yazacağım bu yazılarla, bir Stratocaster'ı blues ve rock'a daha da uygun, bir "rock makinası" haline getireceğim. Eğer tutuşunu, hissiyatını veya görünüşünü çok sevdiğiniz ama tonundan nefret ettiğiniz ya da sadece geliştirmek, değerlendirmek istediğiniz bir Strat'ınız varsa belki bu yazı işinize yarayabilir ve bu yazı dizisindeki her bir yazılan yerine sadece bir tanesini bile kullanarak Strat'ınızı geri kazanabilirsiniz.

Bu yazıda manyetikleri inceliyoruz: Strat'ların en güzel tarafı, çoğu manyetik değişikliklerine güzel cevap veren gitarlar olmaları. Burada hayalgücü sizin. Ben her zaman köprüde bir humbucker, orta ve sap konumlarda da geleneksel Strat tonu veren Strat tiplerini çok sevmişimdir. Diyelim elimizde 3 single'a sahip bir Strat var. Bence orta ve sap manyetiklere birer Fender Texas Special manyetik kondurabiliriz. Bu manyetikler, özellikle ortalamanın üzeri kalitede ağacı olan bir gitarda güzel bir etki edecektir ve Strat'a o geleneksel, blues tonunu verecektir. Humbucker için single görünümlü humbuckerlar arasından Seymour Duncan'ın Hot Rails modeli iyi gidecektir. Özellikle Hot Rails'in hem gürültü düşürmesi, hem de bazı humbucker'lar gibi fazla çamurlu tona sahip olmaması bu manyetiği gözümde rock çalınacak Strat'lara uygun kılıyor.

Manyetik yükseklikleri, benim kendi gitarlarımda genelde hep aynıdır. Ne çok düşük ne de tele yapışan şekilde tutarım. Tele genelde yakındır. Yine de çalarken penanın da manyetiğe çarpmaması gerekir. Yani tel ve gitarın gövdesi arasındaki mesafenin orta noktasından biraz daha yükseğe ayarlayabiliriz manyetikleri. Ancak daha yüksek çıkışlı Hot Rails ile düşük çıkışlı Texas Special'larda ses seviyesi farkı olabilir. Bu fark, eğer manyetik değiştirirken kulağınıza çok batıyorsa, Hot Rails'in seviyesini biraz daha düşürün.

Devam edeceğiz...

Not 1: Gitar ilgilileri ve bilgililerini de bu yazılarıma yorum yapmak için davet ediyorum. Burada konuşup tartışarak, en üstün Strat'ı çıkarabiliriz belki de.
Not 2: Eğer önceden bu tip ayarlar yapmadıysanız, du değişiklikleri yaparken gitarınıza en ufak bir zarardan kaçınmak için gitarı tamircinize götürmenizi tavsiye ederim. Tamirciler, bu işleri hem kendileri kısa zamanda yapar hem de benim yazdığım veya sizin planladığınız şeylere muhalefet ederek size en doğru fikri de verebilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder