17 Ocak 2010 Pazar

Mark Knopfler - Get Lucky


Mark Knopfler için son yıllarda sıkça yapılan bir eleştiri var: "Artık Dire Straits'teki gibi şarkılar yapmıyor, oradaki gibi ateşli gitar çalmıyor."Kabul etmek gerekiyor, Knopfler, 2000 yılı albümü Sailing to Philadelphia'dan beri daha ağır ve klasik anlamda "beste" sayılabilecek, bütünlüklü, sözlere ağırlık verilmiş parçalar yapıyor. Sanırım Dire Straits dönemindeki gibi kendini gitarist olarak konumlandırmak istemiyor, klasik anlamda bir Dylan gibi konumlanmak istiyor, söz yazarı ve besteci olmak istiyor. Ki bence de bunu çok iyi beceriyor. Evet, belki şarkıları DS dönemindeki gibi teknik ve alevli değil ama bence daha vurucu ve olgun şarkılar yapıyor artık. Tıpkı bir Dylan, bir Ortaçgil, biraz McCartney gibi.

Bu bakımdan Get Lucky de benzer bir albüm. Çok ağır tempolu, neredeyse gitar solosu olmayan, ama bol akustik gitarlı, şarkıların yöresel Kelt müziklerine benzediği güzel bir albüm.

Get Lucky, buram buram İskoç esintili "Border Reiver" ile paylaşıyor. "You Can't Beat the House" hoş ve tadımlık bir blues. "Monteleone" ise tıpkı 40'lı yıllar Hollywood müzikallerine ait bir orkestra bölümü ile başlıyor ve tatlı bir akustik gitar sesi ile devam ediyor. Knopfler'ın biraz yaşlanmış kalın sesi çok güzel yakışıyor bu, Bülent Ortaçgil tatlı şarkıya. Acaba Erkan Oğur'la çalsa nasıl olurdu Knopfler? "Cleaning My Gun," sağlam ve Knopfler'ın Sailing to Philadelphia dönemine çok benzer bir şarkı. Ama bence albümün en güzel şarkısı Knopfler'ın Les Paul'ünün tonuyla bizi kutsadığı ve çocuk korosunun da bulunduğu "Remembrance Day."
Albüm ile aynı ismi taşıyan "Get Lucky" de çok tatlı, akustik gitarın neredeyse aktığı, bir parça.
Albümü kapatan şarkı ise "Piper to the End". Yine ağır ama çok tatlı, tıpkı ninni gibi, bir albümü kapatmaya yakışır bir beste.

Bence Get Lucky ile Knopfler parçalarını anlatan en iyi kelime, "ninni gibi." Hayır, bu öyle kötü mötü anlamına gelmiyor efendim. Bilakis, içinizdeki rock'çıyı bir geceliğine bırakmak ve sütünüzle kurabiyenizi yatmadan önce mideye indirmeden önce birşeyler de dinlemek isterseniz, "Get Lucky" tam size göre. Huzur dolu, enfes bir albüm.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder