17 Ocak 2010 Pazar

Queen - A Kind of Magic


"A Kind of Magic", 1986 yılında piyasaya sürülmüş, çok da hazzetmediğim "ağır 80'ler sound"una sahip olmasına rağmen bayıldığım bir albüm. Queen üyelerinin 1984'te Works albümü sonrasında birbirlerinden soğuyup, ardından aynı yıl Live Aid ile büyük başarıya ulaşıp, tabiri caizse "şovu çalıp", tekrar ayağa kalktıkları, birlikte çalmayı, üretmeyi ve arkadaş olmayı tekrar öğrendikleri dönemin sonunda çıkmış bir albüm.

Albüm için bir nevi, 1986 yapımı ve başrollerini Christopher Lambert ve Sean Connery'nin paylaştığı "Highlander" filminin soundtrack'i muamelesi yapanlar olabilir keza albümdeki birkaç şarkı filmde kullanılmıştır. Örneğin albümdeki "Princes of the Universe", filmin ana müziğidir.

Benim için albümdeki bombalar; gümbür gümbür başlangıç şarkısı "One Vision", Brian May'in tatlı gitar tonu ve enfes solosuyla "A Kind of Magic", Freddie'nin sesiyle öne çıktığı slow parça "One Year of Love", kanımca efsane statüsüne ulaşmış ve Michael Kamen'ın yaptığı müthiş orkestrasyonu ile "Who Wants to Live Forever", sert bir parça oluşuyla dikkat çeken ve Freddie'nin yine yardırdığı "Gimme the Prize" ve ağır 80'ler davullarına ve disko havasına rağmen çok melodik bir yapısı olan "Don't Lose Your Head"dir.

Neredeyse bütün albümü saydım ama gerçekten çok güzel bir albümdür A Kind of Magic.
80'leri sevin sevmeyin, bunu bir önyargı olarak belirlemeden, bu albüme bir şans tanıyın, bence beğeneceksiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder