25 Ocak 2010 Pazartesi

Scorpions - Moment of Glory


Haberleri Derya'dan aldınız: Scorpions, 45 senelik kariyerine 2010 Mart'ında çıkaracağı bir albüm ve 2012'ye kadar sürecek dev bir turne ile veda edecek. Sonrası ne olur bilinmez, keza üyeler pek solo kariyer yapacak ya da başka gruplar kuracak adamlar değiller. Ama hiçbirşey belli olmaz diyor, adamlar henüz ortadayken onlardan maksimum keyfi almamız gerektiğini düşünüyorum.

Moment of Glory, Scorpions'ın 2000 yılında çıkardığı bir albüm. Geçmişe baktığınızda, tüm 70'ler boyunca deli şarkılar yapmış grup, 80'lerde başarıda tavan yapıyor, 90'larda ise bu başarısından ötürü 80'ler "hair metal" grubu gibi algılanıp, daha az ilgi görüyor. Buna paralel olarak grup da malesef buna yardımcı olup, standart albümler çıkarıyor ve 90'lar sonunda gayet ticari bir sound'a sahip, tüm eski tüfek hayranları kahreden Eye to Eye'ı yayınlıyorlar.

90'ları böyle ciddi sorunlarla kapatan Scorpions için Moment of Glory ise tam yerinde bir stratejidir. Kaybedilen eski hayranları kazanmak için eski hit'lerin tekrar yorumlanmış hali, yeni hayranları kazanabilmek için de 1 sene öncesinde Metallica'nın S&M ile denediği senfoni desteği.Albüm ile ilgili bir gerçek de, albüm öncesi Scorpions'ın Michael Kamen'a orkestral düzenlemeler için teklif götürdüğü ancak Kamen'ın, o dönem S&M üzerinde çalışacağından bu teklifi reddetmesi.

Ancak, ben bu albümü her zaman S&M'e göre, "müzikal" olarak daha başarılı buldum. Haddime olmayarak, S&M'deki orkestrasyon ve grup uyumunun biraz birbirine karışmış olduğunu, bazı yerlerde grubun ayrı, orkestranın ayrı birşeyler çaldığını düşünürüm hep. S&M'deki orkestranın düzenlemesi şarkı aralarında kaldığından da, sanki şarkılara yeni bir düzenleme yapılmamış gibi gelir.

Moment of Glory ise tam tersidir. Şarkılara yeni düzenlemeler, intro'lar çekilmiştir. Orkestra partisyonları, şarkıları öyle bir tamamlar ki, bir dönem sonra, albümde yer alan şarkıların orjinal versiyonları yerine Moment of Glory versiyonlarını dinlemek istersiniz.

Bence albümdeki en sağlam yorumlar "Hurricane", Matthias Jabs'ın yine devleştiği "Deadly Sting Suite" ve "Send Me An Angel".

1 yorum:

  1. Özellikle "Send Me An Angel"ın -bir rock müzik parçasıan orkestral düzenleme- konusunda ders niteliği taşıyacak kalitede olduğuna ve bu konuyla ilgilenenler için parçanın bu yorumunu tüm elementleri hatmedene kadar defalarca dinlemesi gerektiğine inanıyorum.

    YanıtlaSil