12 Şubat 2010 Cuma

90'lardan Türkçe Rock Rüzgarları


90'larda televizyonda kliplerinin sıklıkla döndüğü iki güzel Türk Rock parçasından bahsetmek istiyorum sizlere. Bunlardan birtanesi Acil Servis'in 1996'da çıkan Küçük Adam albümünden "Hey Bebek" adlı parça. Her ne kadar sıradan bir rock parçası gibi olsa da gerek vokalin, klavyenin,davulun,basın gerekse gitarların çok güzel aranje edildiği ve dinlerken insanın içini gıcıklayan bir parça. Özellikle şarkının daha girişinden ağrırlığını koyan o ağdalı gitar solosu bile bence şarkının tekrar tekrar dinlenmesi için yeterli bir sebep. Bu tür parçaların Rock Müziğin arabeski olduğu söylenir, keşke her arabesk böyle olsa..

Hatırlamak isteyenler için Acil Servis - Hey Bebek

İkinci parça ise Mavi Sakal'ın İki yol adlı parçası. Yalnız bu parça her ne kadar kendi başına çok güzel bir parça da olsa benim esas bahsetmek istediğim (ve zaten klibinde de kullanılan) şarkının senfoni orkestrası ile taçlandırıldığı halidir. Şarkının bu orkestral versiyonunu yabancı bir bestekarın düzenlediğini ve hatta bu iş için kendisine şarkının orjinal versiyonunun kayıtlarının yollandığını ve onunda bu kayıtların üstüne oturacak şekilde bir orkestrasyon yaparak geri gönderdiğini duymuştum. Yani öyle şarkı baştan yazılmamış, aksine varolan kayda eldiven gibi oturan bir orkestrasyon yapılarak şarkıya eklenmiştir (ayrıca bu duruma rağmen hiçbir orkestra elemanı esas rock grubunun öğelerinin önüne geçmemektedir). Bu yüzdendir ki bu parçanın, orkestra müziğine ve klasik orkestra ile rock müziğinin sentezlenmesine ilgi duyan herkes tarafından adeta bir ders kitabı gibi tekrar tekrar incelemesi ve hatmedilmesi gerektiğine inanırım.

Bu kadar laf salatasından sonra gelelim şarkıya, Mavi Sakal - İki Yol

2 yorum:

  1. Emir, gerçekten de 90'lı yıllara ait belki de en sevdiğim 2 parçayı seçmişsin bu kadar olur! Gerçekten de dediğin gibi şarkıların aranjeleri oldukça başarılı. Zamanında tekrar tekrar dinlenmiş ve şimdi de bir yerlerde çalsa yüzde bir tebessüm oluşturup bizi o günlere götüren şarkılar. Hemen açıyorum hatta ben de :)

    YanıtlaSil
  2. İkincisi zaten Türkçe arşivimizin nadide bir parçası, ama ilk şarkıyı hatırlamak açısından çok iyi olmuş bu yazı.
    Teey 90lar..

    YanıtlaSil