9 Şubat 2010 Salı

Engin Yörükoğlu Sokağı


Moğollar'ın bateristi Engin Yörükoğlu, duyduğuma göre, şu dönemlerde bir hastalıkla mücadele ediyor. Hastalığın ne olduğunu öğrenemedim ancak açıkcası bu beni çok üzdü. Umarım en kısa zamanda iyileşir ve sahnelere geri döner. (Şu ara Moğollar'ın bateristliğini çoklukla Utku Ünal yapıyor diye biliyorum.)

Bunun dışında, Engin Yörükoğlu'nun rahatsızlığından yola çıkılarak bir kampanya başlatılmış: Engin Yörükoğlu Sokağı. Facebook'ta bir grup olarak başlamış bu hareketin şu ana dek 4000'i aşkın üyesi var. Grup lansmanını şu sözlerle yapmış:

"Engin abimizi tanır mısınız? Moğol olan,moğolların bateristi, Jazz Stop'u kuran, güzel adam. Engin abimiz çok hasta. Engin abimizin adı bir sokakta, bir bulvarda, bir parkta anılsın istiyoruz. Destek olur musunuz, ister misiniz sizde?"

Ben kişisel olarak isterim. Sanattan ve kültürden nasibini maalesef çok almamış, sanatçıya gereken dikkati göstermeyen ülkemizde, bir sokak Engin Yörükoğlu, bir sokak Cem Karaca, bir sokak Cahit Berkay olsun çok isterim. Ama maalesef sokak ismi yetmemeli bu kişileri farklı bir sürü şeyle, belki onları genç nesle tanıtacak yeni derleme albümlerle, belki belgesellerle, görsellerle aktarmak gerek.

Biliyorum, TRT spikeri gibi yazıyorum, ama hiç bu kadar içten olmamıştım. İnternette, YouTube'da Engin Yörükoğlu diye aratınca cidden göze dişe dokunur, düzgün kalitede bir görsel çıkmıyor. Bu eski dönemin tüm Türk müzisyenleri için aynı.

Şimdi sizle hiç istemeden, Moğollar'ın Güm Güm parçasının videosunu paylaşıyorum. İstemeden diyorum çünkü, bence bu kadar güzel bir müzik ve şov, bence daha iyi görüntü ve ses kalitesinde izlenmeliydi. Zaten bu adamlar düzgün yerlere, sahnelere seyrek çıkıyor, bari yakaladığınızda bir DVD, bir derleme yapın, sevgili plak şirketleri...Biraz akıl edin lütfen...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder