1 Mart 2010 Pazartesi

Civilization V


Yanlış hatırlamıyorsam 1992'de tanıştım bu oyunla. Kısaca özetlemek gerekirse, Civilization, adından anlaşılacağı üzere, bir uygarlık kurma oyunu. Bir kabileden başlayıp, uzay çalışmalarına doğru giden bir yol.

Serinin ikinci oyunu çığır açmıştı. Daha sonra anlaşmazlıklar yüzünden üçüncü oyun farklı firmalardan farklı isimlerle çıktı. Hiçbiri de ikincinin tadını vermedi. Oyunun yaratıcısı Sid Meier abimiz ise Alpha Centauri adında, oyunun uzayda geçen bir sürümünü çıkartmıştı.

Daha sonra dördüncü oyun geldi. O sırada bilgisayarım yetmediği için uzunca bir süre kıvranmıştım. Gayet tatmin edici bir oyun oldu. Ek paketleriyle daha da güzelleşti.

Geçtiğimiz gün Civilization 5 için bekleyiş başladı. 2010 Sonbahar'da geliyor. Görüntülere bakılırsa gene sınıf atlamış oyun. Heyecanla bekliyorum. Gerçi neye heyecan yapıyorsam, o sırada muhtemelen askerde olacağım. Oyunla ilgili tanıtım videosu ve oyundan kareler için sitesine bakabilirsiniz.

1 yorum:

  1. Bunu da yine kötüleyecekler yok okçuyla tankımı öldürdü yok aztekler civilized'mış nasıl büyük ordu yaparmış vs. diye

    Civ 4 çok iyiydi, inşallah bozmadan geliştirmişlerdir. Amin..

    YanıtlaSil