16 Mart 2010 Salı

Manga Sonisphere'de Yok


Birkaç rock sever kişiden oluşma Rock Okulu'nun, Türk rock ve metal severleri yakından ilgilendiren Sonisphere Festivali'nden Manga'nın çekilmesi üzerine, yine basit, normal rock severlerden oluşan bir blog olarak yorumunu aşağıda okuyabilirsiniz:

KARŞIYIZ! Manga dinleyen var, dinlemeyen var. Ama, önyargılı fikirlerle oraya gelip "bu popçu, bu değil" diyerek oraya kendi idolleri dışındakileri şişelemeye gelen sabırsız ve saygısız sözde "rock" ve "metal" müzik hayranlarını Sonisphere'de görmek istemiyoruz! Nasıl onlar Manga'yı görmek istemiyorlarsa! Kendi heyecanlarını bir kenara bırakıp oraya çıkacak Türk müzisyenlerinin de heyecanlarını biraz anlamaktan yoksun olan bu sözde müzik severler; belki de müziğin biraz "medeniyet" anlamına da geldiğini, böyle "toplu" bir rock - metal festivalinde Manga'dan Rammstein'a her türlü rock ve metal müziğin kendi zevkine gelmeyebileceğini ve buna sadece saygı duymak gerektiğini de bilmek zorundadır! BİZ ROCK OKULU EKİBİ OLARAK, KENDİ TERCİHLERİ DIŞINDAKİLERİ ŞİŞELEMEYE GELEN SAYGISIZ İNSANLARA VE SÖZDE MÜZİK SEVERLERE KARŞIYIZ VE HEP KARŞI OLACAĞIZ

İmza:
Rock Okulu Yazarları

5 yorum:

 1. Sonisphere metal türlerinin bir araya geldiği bir müzik festivalidir. Bunun için diğer ülkelerde çıkan gruplara bakmalısın. Geçen sene sonispher'ın yapıldığı ülkelere de bakabilirsin arkadaşım.Evet ama sana şu yönden katılıyorum; "bir türk grubunun heyecanını paylaşmak". Ancak Manga gibi bir grubun orada ne işi var? Biraz biliyorsan çok iyi türk grupları var. Niye Manga? Bir daha tekrarlıyım ve bakmanı da tavsiye ederim; bu festival metal türlerinde müzik yapan grupların bir araya geldiği bir müzik festivalidir. ( heralde metalin 20 den fazla türünün olduğunu sölememe gerek yok )Manga poprock tarzında bir müzik yapıyor. Hatta mide bulandırıcı eurovision şarkısına da bakarak ( ki bu tamamen benim fikrim o tartışılamaz )bu festivalde olamayacaklarını anlayabilirsin. Ancak yeniden belirtmeliyim ki eğer düşüncen " niye Manga çıkmıyor?" değilde " Bir türk grubu olsun" şeklinde ise sana 100% katılıyorum arkadaşım. Çünkü bir sürü bunu hakeden, bu heyecanlı tatması gereken ve bizim de onlarla gurur duyacağımız türk grup var. Bunlardan biri de "Blacktooth" tur. Kaldı ki onalar da zaten festivaldeler. "Onlar niye geri adım atmıyor da Manga geri adım atıyor?" düşüncesinden yola çıkarak bir sonuç çıkarabilirsin. Evet Manga bana göre kötü olabilir ama sana göre çok iyidir. Ben de çıksınlar isterim ancak bu festival Manga'ya göre değil...Saygılar...

  YanıtlaSil
 2. Merhaba değerli arkadaşım. Öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Söylemem gereken birkaç nokta var.

  "Sonisphere metal türlerinin bir araya geldiği bir müzik festivalidir. Bunun için diğer ülkelerde çıkan gruplara bakmalısın." demişsin. Evet, bu bir metal festivali. Çıkan grupları da biliyorum. Bu konuda hemfikiriz. Ancak ben zaten bu yorumumun arkasına şunu da ekliyorum: Sonisphere'in Türkiye ayağının hangi akla hizmet Manga'yı festival kadrosuna kattığını merak ediyorum? Bu zaten baştan bir hata.
  Ha, ikinci sorun da şu: Manga, madem kendilerine bu festivalin pek uymadığını düşünüyordu, başta neden kadroya girdi de, sonra tepkiler gelince senin deyişinle geri adım attı? Bu mudur bir grubun çizgisi?

  Yukarıdaki yazıma gelince, değerli arkadaşım: Bu bir metal festivalidir, değildir. Bu bence konunun alt meselesi. Oraya beğenmediği adamı şişeleme mantığını güderek gelen bir kitle, insanlıktan ne kadar nasibini almıştır, bunu merak ediyorum. Benim veya bizim derdimiz, Manga illa çıkacak değil. Varsın çıkmasınlar. Ben Manga'yı sevmiyorum. Kendilerini iyi falan da bulmuyorum. Bu festivalin de onlara uygun olduğunu düşünmüyorum.

  Ama madem bu festivalin organizatörü hesapsız kitapsızça bir iş yaptı, madem Manga da o hesapsız kitapsızlığı bu festivale katılmayı kabul ederek gösterdi, bunu medeni ve insancıl yollarla eleştirir, tepkini belli edersin. İnternet ortamlarından bu adamları "şişe fırlatmakla" tehdit etmekle değil.

  İlla çıkıyorlar mı, en basiti, döner popomuzu, dinlemeyiz. Dinlemek isteyen dinler. Böyle şişelemekle, sahneye çer çöp atmakla, oraya çıkanı sırf tarzı ve iğrençlikleri üzerinden yuhalamakla, insan olunmaz sevgili dostum.

  Son fikrim şu. Tepki illa fiziksel yollarla gösterilecekse, bu ülkede bu heyecanlı kardeşlerimizin tepki göstermesi gereken daha başka bir sürü şey var. Her bir halta susan bir adamın, insanların oraya mutluluk içinde idollerini görüp dinlemeye gittiği bir festivalde şişe atarak milletin eğlencesini mahvetmeye hakkı yok.

  Yorumların için teşekkür ederim. Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 3. Son paragrafına çok fazla katılmakla birlikte;" İlla çıkıyorlar mı, en basiti, döner popomuzu, dinlemeyiz. Dinlemek isteyen dinler. Böyle şişelemekle, sahneye çer çöp atmakla, oraya çıkanı sırf tarzı ve iğrençlikleri üzerinden yuhalamakla, insan olunmaz sevgili dostum." cümlene de aynı şekilde katılmaktayım. Aslında bu yazdığın yorumdan anlaşılan- ki cevap yazdığın için teşekkür ederim- olaya aynı pencereden baktığımız anlaşılıyor. Ancak ben şişeleme ve fiziksel gösteri kısmına değinmemiştim gerçekten; kesinlikle katılıyorum sana. Ayrıca yine bu son yazdığın yoruma baktığımda seni biraz da yanlış anladığımı fark ettim, kusura bakma.

  Evet insanların internetteki saçma sapan tepkilerinden dolayı durumun bu şekilde sonuçlanması üzücü. Senin de dediğin gibi iş medeniyet işi. Ancak organizatör hesapsız kitapsız davranmış değil kanımca çünkü işin ticari boyutu var; bir çok insan manga da var diye tek günlük bile gelecekti belki de... Aslında Manga'yı da çok suçlu bulamıyorum bu konuda; belki de tahmin etmiyorlardı böyle bir şeyi.Tahmin etmeli miydiler o tartışılır tabi. Yani olay yine biz seyircilerde bitiyor.

  Cevap yazdığın için teşşekkür ederim, fikirlerine de katıldığımı yeniden belirtmek isterim..saygılar..

  YanıtlaSil
 4. Anlayışın için ben teşekkür ederim dostum.
  Saygılar.

  YanıtlaSil
 5. manga ve hayko cepkin bu festivale yakışan isimler değildi . değildirde . hala hayko cepkinin ismi var orda. arkadaslar daha prof. gruplarımız ve daha yakışır gruplarımız var. örneğin pentagram . örneğin şebnem ferah vb. rammstein metallica ve slayer çok ama çok iyi gruplar . hele hele rammstein türkiyeye ilk defa geliyor ve kimimiz bu grubu kabul edemeyecek durumda. lütden biraz mantıklı düşünelim . haykoda çıksın listeden ....

  YanıtlaSil