13 Mart 2010 Cumartesi

Squier


1990'lı yılların, özellikle 2. yarısında gitara başlamış olanlar bilirler; o yıllarda ucuz, ekonomik ve fiyatına göre uygun bir performans sunan gitar denince akla ilk Squier gitarlar gelirdi. Benim gibi bu dönemde gitar çalmaya başlamış olanların da çoğunun elinden bu gitarlar geçmiştir.

Örneğin benim ikinci gitarım, siyah gövdeye maple klavyeli bir Squier Stratocaster'dı. İdol olarak bellediğim Eric Clapton'ın gitarına tıpatıp benzediği için, Göztepe'de, halen daha faaliyetine devam eden, bir müzik dükkanından aldığım bu gitarın yanında, babamın bana güzelliği olarak bir adet 15 watt Fender Frontman ampli ve yine o dönemlerin modası Zoom 505 gitar prosesörünü de eve yolculuğumda bana eşlik etmeleri için davet etmiştim. Yaklaşık 1 sene Campbell marka elektro gitarı müzik setine bağlayarak doğal distortion elde ettikten sonra bu yeni oyuncaklarım bana tabii ki iyi gelmişti. (Campbell demişken bence fiyatına göre çok güzel de bir gitardı, kendisini Rock Okulu yazarı Emir'den almıştım)

Eric Clapton'ın meşhur Blackie'sinden özenip aldığım benim Blackie'min farkı ise köprüsünde tipik Strat'lar yerine bir humbucker oluşuydu. Humbucker'ı kısa süre sonra DiMarzio'nun Steve's Special manyetiğiyle değiştirdim. Sebep mi? Çünkü John Petrucci onlardan kullanıyordu. Tabii bu satın alımın beni Petrucci gitarımı ise "üstün rock makinası" yapmadığını anlamam 10 dakikamı aldı. Benim için gitaristlerde asıl maharetin "parmaklarında" olduğunu anlamama yol açan birkaç deneyimden biriydi bu olay...

Diyeceğim o ki...Maalesef Kıvılcım Müzik, şu ara Squier fiyatlarına gömmüş de gömmüş. Artık gitarlar Türkiye'deki alım gücüne göre o kadar da ucuz değil. Ama yeni serilerde gördüğüm kadarıyla kalite artmış ve bazı can alıcı Fender modellerinin Squier versiyonları da dizayn edilmiş. Örneğin Classic Vibe Series ile Fender vintage modellere bir saygı duruşu yapmış Squier. Girin sitelerine bakın.

Bir nesil onlarla gitar öğrendi. Eski versiyonları dandiktir mandiktir ama saygıda kusur etmeyin. Arabada Volkswagen Kaplumbağa, futbolda Rüştü Reçber gibidir. Bazen iyi oluşuyla sizi şaşırtır, bazen ise küfrettirir. Ama hep seversiniz, hep kalbinizde özel bir yeri vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder