3 Mart 2010 Çarşamba

Terry Gilliam


Hazır Monty Python'dan ve animasyon/illüstrasyondan bahsetmişken, Python'un üyelerinden, animasyoncu, karikatürist ve 12 Monkeys, Brazil, Time Bandits, Fear and Loathing in Las Vegas gibi deli filmlerinin yaratıcı ve filmlerinden daha da arıza olan Terry Gilliam'a dokunduralım konuyu.

Yönetmenliğini bir kenara bırakalım çünkü bence o ayrı bir yazı konusu. Benim bu yazıda odaklanmak istediğim, Gilliam'ın daha çok Python döneminde yaptığı animasyonları. Cutout animation denilen, şekilleri, dergi fotoğraflarını, resimleri vs. kesip kullanarak, bunları hareketlendirerek yapılan Python dönemi animasyonları güzel kılan bence, Gilliam'ın sürekli bir absürdlük ve gerçek üstücülük kullanması. Bunu cutout animasyonlarda yaşanan ani hareket değişiklikleri eklenince, ortaya baya komik malzemeler çıkıyor.

Video olarak birkaç örneği buraya koyalım, bakalım beğenecek misiniz? Bu arada Gilliam, özellikle South Park'ın da yaratıcıları için oldukça önemli bir ilham kaynağıymış, bunu da belirtelim.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder