28 Nisan 2010 Çarşamba

Jamie Oliver


Aşçıydı, popüler kültürün simasıydı diye hemen kızmayın sakın ancak birkaç gündür Jamie Oliver'ın videolarına kitlendim kaldım, bu ne hevesli bir şekilde yemek yapmaktır. Jamie Oliver, İngiltere ve biz de dahil olmak üzere dünyanın belli yerlerinde tanınan bir aşçı. Fi tarihinde yaptığı Naked Chef isimli programı sonrası farklı konseptlerde yapımlarda görev aldı.

Kendisini Rock Okulu'na yazma sebebim, tabii ki popülerliği falan değil. Bana ne popülerlikten...Ancak güzel olan herşeyi yazarken, bunları da atlamamak gerek. Ne de olsa yemek başlı başına bir güzellik.

Oliver'la ilgili en iyi nokta, adamın yemekleri öyle eldiven, meldiven falan demeden elleriyle kesip biçip, zanaatini gerçekleştirmesi. Öyle "aman efendim bu popo büyütür, aman efendim bu afrodizyak etkisi yapar, aman efendim bu amonyak etkisi yapar" gibi gerzek yorumlar ve kısıtlamalar olmadan ahtapotlu bilmemne gibi kompleks yemeklerden omlet gibi sade yiyeceklere kadar hepsini yapıyor.

Kendisiyle ilgili önemli bir nokta da, birkaç yıldır İngiltere ve Amerika'daki okullarda ufacık çocuklara ucuz diye dayatılan abur cubur, hamburger, pizza, kola tipi yemek sistemini durdurmaya çalışarak onlara klasik anlamda hem sağlıklı hem lezzetli yemekler sunulmasını sağlamak. Son zamanlarda bu tip kampanyalara da iyice daldı ve bence bu da oldukça önemli ve faydalı bir adım.

Kısacası, tipik TV aşçısı formatlarından farklı bir adam. Digitürk'ün genelde yayınladığı zengin aşçı tipinden de, bizim Türk "Evin Ana" formatlı aşçı tipinden de uzak, izlenmesi, takip etmesi keyifli bir adam. YouTube'da videolarını izlemeli mutlaka.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder