12 Nisan 2010 Pazartesi

Kerem Beyit


Kendisini ilk olarak 2005 yılında, Deviantart'ta bulmuştum. O günden beridir de yükselişini takip ediyorum. 1980 doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Grafik Tasarım mezunu. Şu anda tasarım yaptığı müşterileri arasında Lucas Arts, Wizards of the Coast ve Blizzard gibi isimler var.

Çizimlerini bir kenara bırakırsak, vereceğim linklerde nasıl olsa göreceksiniz onları, Kerem Beyit'in, özellikle Türkiye için, ne kadar önemli bir örnek teşkil ettiğinden bahsetmek istiyorum.

Aileler, her ne kadar iyi niyetli olsalar da, çocuklarını istemedikleri alanlarda eğitim almaya zorluyorlar. Çünkü bu mantığa göre çocuk "geçerli" mesleklerden birini seçerse hayatı kurtulacak. Ama sonuca baktığımızda, ortada "geçerli" bir mesleği olan, mutsuz ve başarısız yığınla genç var. Halbuki insan sevdiği, mutlu olduğu işi yaptığında başarılı olabiliyor.

Özellikle sanatsal alanlarda yeteneği olan insanların sıklıkla aileleri tarafından önünün kesildiğini görüyorum. Müzik ve çizime merakı olan gençlere hemen karanlık tablolar çiziliyor ve gelecekte nasıl sürüneceği anlatılıyor. Çocuk hemen mühendislik veya yönetim alanına yönlendiriliyor ve kalesinde golü görüyor.

Bir diğer yapılan hata da, "bölüm değil üniversite" mantığı. Yani "önemli olan belinin oturması". Modern köle arayan şirketler için ideal bir çalışan olursunuz, doğrudur. Okulunuza bakarlar, sizi işe alırlar, siz de mutsuz olduğunuz işte başarısız olup düşük maaşlara teknolojik hammallık yaparsınız. Ama şayet sevdiğiniz işle uğraşırsanız kimse size okulunuzu sormaz, çünkü yaptığınız "iş" konuşur sizin yerinize.

Şimdi konuyu tekrar Kerem Beyit'e bağlayacak olursam, kendisi birçok veli arasında çok da popüler olmayan bir üniversiteden mezun olmuştur. Peki sizce az önce yukarıda saydığım müşterilerden kaçı "hangi üniversite mezunusunuz" diye sormuştur kendisine? Ya da kazandığı yarışmalarda başvuru koşulu olarak kaçında not ortalaması istenmiştir?

Çocukları saçma sapan notlarla değerlendirmek yerine, onları yetenekleri olan alanlarda desteklersek, çok daha mutlu ve başarılı bir toplum olacağımıza inanıyorum. Kerem Beyit'e de böyle bir örnek teşkil ettiği için teşekkür ediyor ve kendisiyle gurur duyduğumuzu belirtmek istiyorum.

Web adresleri: The Art of Kerem Beyit, Deviantart

PS: Deviantart sanatçılarını tanıtmaya bizden biriyle başladık. Artık zaman zaman, beğendiğimiz sanatçıları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

3 yorum:

  1. Kendisinin bir eseri duvarımı süslüyor. Sirf Wooden Sword :)

    YanıtlaSil
  2. Bu yazıyı "çocuğunun iyiliğini düşünen" tüm ebeveynlerin okuması gerekir, hatta okuyup anlaması gerekir. Ellerine sağlık Derya.

    YanıtlaSil
  3. adama yazık olmuş. Türkse Türkçe tasarımlar yapmalı Sirf Wooden Sword ne oluyormuş.

    YanıtlaSil