29 Nisan 2010 Perşembe

Sergei Prokofiev


Sergei Prokofiev, 1891-1953 yılları arasında yaşamış bir Rus bestekâr. 20.yüzyılın en büyüklerinden biri kabul ediliyor. Beni bu insanla kimin tanıştırdığını bu yazıda anlayanlar mutlaka olacaktır. Onlardan ricam çaktırmamaları çünkü o konuya sonra değineceğim.

Yaşadığı yıllara bakınca, Rus olduğu da göz önünde bulundurulursa, iki savaştan da nasiplendiğini anlamak mümkün. Zaten biyografisini okuyunca savaşlar, ölümler, talihsizlikler, ülkeler, diktatörler ve kadınlar arasında gidip gelen bir hayatı olmuş. Sevmediği Stalin'le aynı gün vefat etmiş. Cenazesinde teypten bir cenaze marşı çalınmış ve kağıt çiçekler kullanılmış. Zira tüm müzisyenler ve gerçek çiçekler Stalin'in cenazesindeymiş. Hatta periyodik çıkan Sovyet müzik dergisi onun ölümünden 116. sayfada kısaca bahsetmiş. Çünkü ilk 115 sayfa Stalin'e ayrılmış.

Ömür boyu politik sahnenin gölgesinde yaşayan Prokofiev, ölümünde bile şeytanın bacağını kıramamış. Ama gel gör ki, öldükten 57 yıl sonra bile başka ülkeden insanlar onun hakkında kalkıp araştırma yapıp yazı yazıyor. En meşhur bestelerinden birini Londra Senfoni Orkestrası'nın yorumuyla ortalıyorum: Dance of the Knights! Dediğim gibi...çaktırmayın!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder