2 Mayıs 2010 Pazar

Moğollar - Umut Yolunu Bulur


Engin Yörükoğlu'nu kaybetmemizin üzerinden çok geçmemişken, Moğollar'ın en son albümü dinledim henüz yeni. Elimde bir "best of" albümleri vardı, onu da kaybettim. Bir tanıdığımda buldum müziklerini, onun atabilip benim de dinleyebilmem de bu üzücü döneme denk geldi, toprağı bol olsun yeniden Yörükoğlu'nun.

Umut Yolunu Bulur isimli albümünü bir öncekinden 5 yıl sonra çıkarttılar. Solist olarak, Cem Karaca'nın oğlu Emrah Karaca da var mikrofonun arkasında. Miksleri Jamiroquai ve Underworld gibi grupların prodüktörü Mike Nielsen yapmış. Masteringi ise Pink Floyd, Bob Geldof gibi isimlerle çalışmış ses mühendisi Andy Jackson tarafından gerçekleştirilmiş.

Albüm kalitesini daha ilk anlardan belli ediyor, progressive ve pychedelic rock seven herkes dinleyebilir, ben bayıldım ve arka arkaya dinledim baştan sona iki kere.

Burada da Geri Sar şarkısının klibi mevcut.

1 yorum:

 1. Her ne kadar 60'lar sonu 70'ler başı parçaları daha deneysel ve orijinal olsa da, kendi kuşağındaki grup ve müzisyenler arasında Moğollar, enstrümanlarına hakimiyet, canlı performans düzeyi ve beste-albüm üretimi açısından en sağlamlardan biri.

  Rahmetli Engin Yörükoğlu, bence kuşağının çok önemli bateristleri arasındaydı. Cahit Berkay, besteleri dışında, farklı bir bağlama çalma tekniğiyle, grupta kendini gösteren bir müzisyen. Son dönemlerde Emrah Karaca ve Utku Ünal'ın gruba dahil olması, son 15 yıldır da yine kuşağının iyi klavyecilerinden Serhat Ersöz'ün kadroda bulunması gruba, bir "genç soluğu" da katıyor.

  Keşke albümleri, klipleri, konserleri, biraz daha görsel açıdan estetik kaygı taşıyacak şekilde hazırlansa, keşke bu babalar grubu, görsel olarak "çok daha kaliteli" şekilde, daha güzel kliplerle, daha yüksek kaliteli konser görüntüleriyle, daha hoş albüm kapaklarıyla sunulsa insanlara.

  Özellikle son albümde kayıt teknikleri açısından gayet sağlam adımlar atmışlar. Geri Sar gibi klipte hoş bir geri sarma hareketi bulmuşlar ama o arka plandaki yıldızlar nedir Allah aşkına?

  Yine de hep dediğim bir nokta vardır. Dışarıda Paul McCartney gibi Eric Clapton gibi adamlar, yıllara yenilmeden daha kaliteli canlı performanslar albümler sunarlar. Bizimkiler neden daha kötüye doğru giderler derim. Ancak bu teoriyi Moğollar'a uygulamak yanlış.

  Babalar hala dinamo gibi. Dediğim gibi sadece biraz daha görsellerin kalitesine dikkat.

  YanıtlaSil