5 Nisan 2010 Pazartesi

Yaşasın Altyapı


Bu hafta evinde Athletic Bilbao'yu ağırladı Barcelona. 4-1 yendiler, gollerin dördü de futbol dersi. Bu dersi veren futbolculardan dördü Barcelona altyapısından yetişen dört genç: Messi (23), Krkic (20), Pedro (22) ve Jeffren (22).

Ibrahimovic'in ısınma hareketleri sırasında sakatlanması üzerine Bojan Krkic ilk onbirde çıktı sahaya. Çok güzel iki gol attı. Messi hem attı, hem de golleri hazırladı. Jeffren bir gol atarken Messi'nin asistini de Pedro yaptı.

Oyuncuların sahada verdiği futbol dersinin yanında, yöneticilerin de alması gereken bir ders var burada. Son 1 sene içersinde kendi ülkesinde ve dünya çapında alabileceği 6 kupayı da alan takımın şu anki kadrosunda, 21 futbolcunun 10'u altyapıdan yetişme. Artık şu harcanan milyon eurolar doğru işlere yönlendirilse de biz de takımlarımızı bu noktalarda görebilsek. Bu konuya değinen milyonuncu kişi olabilirim ama belki de yöneticileri uyandırmak için bunu defalarca tekrar etmek lazım.


1 yorum:

  1. Barcelona'nın son dönemdeki hali bana "bunlar futbol takımıysa bizimkiler ne, bizimkiler futbol takımıysa bunlar ne?" sorusunu sordurtup duruyor. Şu videodaki takım ruhu, oyuncular arasındaki güzel ilişki, taraftarın bir futbol maçı nasıl izlenir görüntüleri...

    Sonra kendime soruyorum, neden futbol sevmiyorum diye. E bizim buralarda benim önüme böyle takım mı geldi ki futbolu seveyim? Bir adamların ilk 2 golde inanılmaz ayak kontrolüyle attıkları gollere gel bir de Guiza'nın yaradana kurban dağa taşa attığı toplara gel.

    Memleketçe beşikten top peşinde koşarız. Bu kadar top sevdasına şöyle futbolu sanat gibi de oynayamıyoruz bir de üstüne Guiza gibi, Carlos gibi gelen yabancıları da kurutuyoruz...

    YanıtlaSil