10 Nisan 2010 Cumartesi

Yavuz Çetin


Yavuz Çetin'i hakkında önceden çok yazmak isteyip yazamadım çünkü ülkemiz topraklarından bu önemli ve iyi blues gitaristinin adı da tıpkı önceki yazılarda yazdığım Cem Karaca ve Barış Manço durumları gibi fazla tüketildi. Hala da tüketilmeye devam ediyor. (Bu arada Barış Manço'lu son Coca Cola reklamlarını gördünüz mü? Coca Cola ne hakla bu adamı reklamlarında kullanıyor, isminin kullanılma hakkını kim veriyor?)

Yavuz Çetin meselesine geri dönecek olunursa, herkes sürekli onun muhteşem bir blues gitaristi olmasından, Türkiye'de ilk "talk-box" kullanan adam olmasından ve sürekli anlaşılamamasından dert yanıyor. Ama bir türlü yenilik yok. Hep aynı temcit pilavı.

Evet Yavuz Çetin bence harika bir blues gitaristiydi. Anlaşılamaması bu ülke toprakları için maalesef doğal ve hepimizin sinir olduğu bir olay. Bu ülkede çoğu şey anlaşılmıyor.

Peki insanlar bu adamı anlatmak için sınırlı çalışmalar dışında birşey yapıyor mu?

Birkaç yıl önce bir Yavuz Çetin sitesi kuruldu, http://www.yavuzcetin.com/ diye. Görünen 2004'ten beri güncellenmiyor. Güven Erkin Erkal, gitarist hakkında hoş bir belgesel yaptı, onu da YouTube'da bulabilirsiniz.

Ancak neden bir antoloji yok? Yavuz Çetin'le ilgili mutlaka çaldığı ortamlarda çekilen bir sürü video, MFÖ konseri görüntüsü vardır. Bu adamla ilgili röportajları, resimleri, ekipman bilgisini, tekniğini inceleyen bir site yaratmak bu kadar zor mu?

İnternette bu adamın Cherokee parçasının yalan yanlış versiyonlarının çalındığı bir sürü video var. Yok mu bu adamın doğru düzgün tab'larının koyulabileceği bir site?

Bunları neden yapmıyoruz, neden kimse ilgilenmiyor bilmiyorum. Ancak Yavuz Çetin'in dostlarına burada yine iş düşüyor. Evet bu adam öldü, maalesef geri gelmeyecek, bu içimizi sıkan birşey. Ama bari yeni Yavuz Çetin'ler, hatta onu geçecek yeni gitaristler yaratmak adına böyle birşeyler yapılamaz mı? Onun hayatını, kimlerden etkilendiğini, alet edevatını; yani "o anlaşılmadı" edebiyatı dışındaki şeylere çoğu kişinin ihtiyacı var, çoğu kişi bunları da öğrenmek istiyor. Bu kadar zor mu bir antolojoi yapmak?

Tutmaz, satmaz demeyin. Bu zaten kar kazanmak için yapılacak iş değil. Etrafta herkes Yavuz Çetin sevdiğini söylüyor, belki onlar alır. Tıpkı Umut Sarıkaya'nın bu haftaki Uykusuz'da yer alan karikatürü gibi: "Herkes ilaçla, serumla şişmanladıysa bu kadar lüpletilen dürümü kim yedi?"

Bir Yavuz Çetin antolojisi satmayacaksa, ne anladım bizim gençliğin Yavuz Çetin sevgisinden?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder