13 Nisan 2010 Salı

Burhan Şeşen ile Yorumsuz


Kimler hatırlar acaba? Grup Gündoğarken elemanlarından en genç olanı Burhan Şeşen, 1999-2004 yılları arasında televizyonda "Yorumsuz" isimli harika bir program hazırlıyordu. Her Cuma akşamı saat 9'da önce TV8'de, sonra da bir süre TRT'de daha büyük bir stüdyo ile yayın yapan bu güzel program, bir nevi Türkiye'nin Later with Jools Holland'ıydı. Her hafta ayrı tellerden farklı bir müzisyen programa konuk oluyor, eserlerini tamamen canlı icra ediyordu. Genelde müzikleri icra edenler bazen Burhan Şeşen de dahil olmak üzere Yorumsuz Orkestrası, bazen de sanatçıların kendi grupları oluyordu. Yine de özellikle bir pop müzik vokalisti olarak gözlerde konumlanmış Burhan Şeşen'in birçok önemli müzisyenin arkasında gitarını sade sade çalması benim çok hoşuma gidiyordu. Özellikle o dönemlerde en büyük hayat hedefi gitarını daha güzel çalmak ve birgün bir stüdyo gitaristi olmak olan ben de her cuma tüm randevuları iptal ediyor, gitarımı TV başında eşlik etmek için elime alıp Yorumsuz'un başına dikiliyordum.

TV8'deki samim ve ufak stüdyo bir süre sonra seyircili hale geldi. Sonra birgün baktık ki program TRT'ye transfer olmuş. Daha büyük bir sahne ve olanakları görünce sevindik. Dedik ki bu ülkede güzel şeyler de oluyor.

Sonra ne oldu ne bitti derken TRT yönetimi programı yayından 2004 civarında kaldırdı. Sebep, programın reytingi değildi. Programın maliyetli bir program olması ya da reklam alamaması gibi bir sebep de değildi.

TRT'nin Yorumsuz programını yayından kaldırma sebebi, Mor ve Ötesi'nin konuk olduğu bir programda grup hakkında görüşlerini bildirmek için bir kısa video (Hani şu VTR dedikleri) kaydetmiş Haşmet Babaoğlu'na gıcık olmalarıydı! Babaoğlu, TRT ekranında görünür görünmez TRT yetkilileri "Vay efendim, Hıncal bize sürekli sövüyor. Onun arkadaşı niye bizim ekranımıza çıkıyor" diye Yorumsuz ekibini cezalandırmıştı.

Sebep bu. Gerisi "Yorumsuz".

Burhan Şeşen, 1,5 yıl önce çok acı bir olayla gündeme geldi bu sefer. Oğlu Serhan'ın ölümüyle. Serhan'ı ben dersaneden tanıyordum. Çok fazla tanımam ancak bu olay tabii ki beni de aşırı üzmüştü.

O günden sonra Burhan Şeşen'in her röportajını takip ettim ve oğlunun ölümüyle yıkılmış baba profilini gördüğüm her an ona daha çok üzüldüm, içim daha çok sızladı.

Şeşen, şu an sanırım hala devam eden Güzel Haberler diye bir program yapıyor.

Onu kaliteli bir müzisyen ve biraz da "bizden" gördüğümden, eğer bu yazıyı birgün okursa, duymasını istediğim bir iki kelam var.

Birincisi; lütfen müzik yapmaya devam edin. Müzik ve sanat, onu "yapan adama" her zaman en iyi ilaçtır.

İkincisi; mümkünse Yorumsuz'u aynı ekiple tıpkı o TV8'deki formatta geri döndürün. Tekrar yapın. Emin olun bu bizim kulağımıza, sizin de ruhunuza çok iyi gelecek.

Gerisi yine "Yorumsuz".

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder