26 Haziran 2010 Cumartesi

Sonisphere İlk Gün


En sonunda aylardır beklediğimiz Sonisphere Festivali geldi çattı. Bu yazıyı da Sonisphere'in ilk gününde en azından bizim gördüğümüz performansların kısaca üzerinden geçmek için yazalım.
Derya ile saat 19:00 gibi İnönü Stadı'na girdik. Biz girdiğimizde Alice in Chains çalıyordu. Bu anlarda da stadyumun özellikle bizim bulunduğumuz sahne önü kısmının oldukça boş olduğu görülüyordu. Alice in Chains sonrası ise sahne hazırlıkları sırasında simsiyah bir perde sahneyi kapattı ve bizi bekleyecek olan bir bomba olduğunu anlamaya başladık.
Saat 21:00 civarı, bomba kendini belli etti. Ağır gitarlarla dolu parçanın girmesiyle perde iniverdi, koskocaman bir Alman bayrağı göründü. Ardından bayrağın da inmesiyle Rammstein meydana çıktı.
İtiraf etmem gerekirse dinlediğim bir grup değildir. Ich Will, Du Hast ve son zamanlarda çok tartışılan Pussy gibi popüler parçaları dışında da yaptıkları işleri bilmem. Ancak dünkü sahne şovu, DVD'den izlediğim Pink Floyd konseri P.U.L.S.E.'ın sahne şovuna eşdeğerdi. Alevler, biraz fazla gürültü çıkaran maytap, havaifişek ve patlayıcılar, Pussy'de seyircinin üzerine dökülen köpük ve konfetiler, botla yapılan bir stage diving türü, ilk başta pek hazzetmediğimiz sahnede yanan bir adamın koşturmacası, sonra bu konseri Bulgaristan'da da izlemiş Fatih'in bunun şovun bir parçası olduğunu söyleyince bir nebze de olsa rahatlamamız...
Sonisphere bomba gibi başladı.
Ama biz hala Big Four'u bekliyoruz. Şahsen dünkü Rammstein konseri ile gören organlarım tatmin oldu ama duyan organlarımın da aynı tatmini yaşaması için Big Four'un tümünün sahneye çıkması gerek.
(Not: Dün Pentagram'ın da Murat İlkan'la son konseri olduğunu hatırlayıp onları kaçırmış olmama sıkıldım açıkcası. Her ne kadar uzun süredir bir iş çıkarmıyorlarsa da, multiple sclerosis hastalığı sebebiyle gruptan ayrılacağını ve Sonisphere'in Pentagram'la son konseri olduğunu belirten Murat İlkan'a saygı dolayısıyla bu konsere yetişmeliymişiz.)
(Not: Fotoğraf, Rammstein konserinden olup ekşisözlük'te boom isimli arkadaşın yazısından alınmıştır ki muhtemelen fotoğrafı da o çekti. Kendisine de teşekkür edip eline sağlık diyelim.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder