18 Haziran 2010 Cuma

When the Levee Breaks


When the Levee Breaks, eski bir blues şarkısı. Şarkı, Kansas Joe McCoy ve Memphis Minnie isimlerini taşıyan bir ikili tarafından yazılmış. Şarkının öyküsü, 1927 yılındaki sel sonrası mahvolan ve birçok insanı evinden eden Mississipi sel baskınından ilham alıyor. Levee adı verilen su bendinin yağmur ve sel sonrası etkisiz hale gelmesinden sonra olanları, 1927'den sonra Mississipi'de olanlara dokundurarak anlatıyor şarkı.

Şarkının benim için asıl etkili versiyonu, 1970 yılında Led Zeppelin tarafından kaydedileni. Headley Grange isimli, Led Zeppelin dışında Genesis tarafından da kullanılmış, malikaneden apartma müzik stüdyosunda kayıt edilen parçanın en önemli özelliği bence John Bonham'ın malikanenin kocaman odasında kaydedilmiş olmasının etkisiyle yankılı bir şekilde patlayıveren, davulları. Rahmetlinin zaten sert tuşesinden haberdarız ama şarkının başındaki davul, tam dev bir müzik setinde, full ses dinlemek için sanki...

Şarkının başındaki davullar, ağız mızıkası ve slide gitarlar; bana şu filmlerde gördüğümüz, demir döven zenci işçileri ve yavaş yavaş yaklaşan bir trenin sesini andırsa da Led Zeppelin üyeleri şarkıyı yaparken bu üç sesi, bir fırtına patlarken gerçekleşen sesleri (gökgürültüsü, yağmur, vs.) düşünerek kaydetmişler.

Led Zeppelin büyük gruptu ama bence bu şarkı sonrası bir kere daha ete kemiğe bürünen bir gerçek daha var: John Bonham, 30 sene önce ölmesine rağmen, bence hala daha hiçbir yeni baterist tarafından "Dünyanın en iyi rock davulcuları" kategorisinden saf dışı edilememiş biri.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder