4 Temmuz 2010 Pazar

Eddie


Maiden maskotu Eddie, yıllardır varlığı çok iyi bilinen ama yaratıcıları daha arka planda kalmış bir ikon haline geldi. Maiden'ın tüm stüdyo albümlerinin kapaklarında başrol oynayan Eddie, İngiliz sanatçı Derek Riggs tarafından yaratılmış. Grubun 1980 tarihli kendi isimlerini taşıyan ilk albümlerinin kapağında yer alan punk saçlı zombi, grubun komisyone etmediği ve Derek Riggs tarafından önceden yani 1978 civarında çizilen bir esermiş. Bu bakımdan Riggs'in Maiden'a özel bir Eddie çizdiği ilk albüm Killers oluyor.


Eddie, Maiden'ın o 80'lerdeki muhteşem albümlerinin hepsinde Derek Riggs tarafından çizilmiş. Ta ki 1992'de yayınlanan Fear of The Dark albümünün kapağında Melvyn Grant tarafından çizilene kadar. Mark Wilkinson Live at Donington albümü kapağındaki yarasa Eddie'yi, Hugh Syme, The X-Factor albüm kapağındaki baya fazla bilinen ve çoğumuzun odasında zamanında poster olarak bulunmuş Eddie'yi çizmiş.


Derek Riggs, Maiden'ın eski kadro ile dönüş albümü Brave New World'ün kapağını Steve Stone ile oluşturmuş. Dance of Death'te kapak David Patchett tarafından yaratılırken Death on the Road'da tekrar Melvyn Grant'e dönülmüş. 2006 yılı albümü A Matter of Life and Death'in bence harika kapağı Amerikan sanatçı Tim Bradstreet tarafından yaratılmış.


Grubun 16 Ağustos'ta çıkacak şimdiki son albümünü renkli ve yine kişisel olarak beğendiğim albüm kapağında Eddie'yi çizen kişi ise Fear of The Dark ve Death on the Road'daki gibi Melvyn Grant.


Bu yazı ile de aşağıda Eddie'nin ilk yaratıcısı Derek Riggs ve son albüm kapağını tasarlayan adam Melvyn Grant'in portfolyolarını sizlerle paylaşmak güzel bir vesile olur diye umuyorum.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder